Australian Open: Moc jest z nim! Świetny Milos Raonić pokonał Gaela Monfilsa i zagra o finał

Milos Raonić uzupełnił stawkę półfinalistów Australian Open 2016. W ostatnim ćwierćfinale Kanadyjczyk w czterech setach pokonał Gaela Monfilsa i w piątkowym meczu o finał zmierzy się z Andym Murrayem.

Marcin Motyka
EPA/Wu Hong / EPA/Wu Hong

Był to mecz dwóch niepokonanych w tym roku tenisistów. Milos Raonić, który przed Australian Open zwyciężył w Brisbane, notował serię dziewięciu kolejnych wygranych meczów, Gael Monfils natomiast - czterech. Faworytem ćwierćfinału był Kanadyjczyk, pogromca z ćwierćfinału Stana Wawrinki, ale to Francuz miał korzystniejszy bilans bezpośrednich spotkań (2-1).

Z powodu opadów deszczu w Melbourne mecz odbywał się przy zasuniętym dachu, co dawało pewną przewagę Raoniciowi. I Kanadyjczyk szybko przejął inicjatywę. W czwartym gemie uzyskał przełamanie, po czym podwyższył prowadzenie na 4:1 i wygrał premierową odsłonę 6:3.

W piątym gemie drugiego seta Monfils przetrwał zagrożenie, broniąc dwóch break pointów. Po chwili sam przełamał potężne podanie Kanadyjczyka i objął prowadzenie 4:2. Rozstawiony z numerem 23. Francuz pewnie zmierzał po wygraną w drugą partii, ale w ostatnim gemie Raonić mógł wrócić do gry. Paryżanin jednak obronił break pointa asem, a następnie zdobył dwa kolejne punkty.

Trzecia i czwarta odsłona były niemal identyczne jak pierwsza. Raonić ponownie jako pierwszy notował przełamanie, które utrzymywał do samego końca. W trzecim secie reprezentant kraju spod znaku Klonowego Liścia nie miał problemów i zwyciężył 6:3. W czwartym z kolei w końcówce musiał bronić break pointów, ale wytrzymał presję i mógł cieszyć się z awansu do półfinału turnieju w Melbourne.

Co ciekawe, w ciągu 137 minut to Monfils zaserwował więcej asów od rywala (14-10), popełnił także mniej niewymuszonych błędów (17-36) ale w pozostałych najważniejszych zestawieniach statystycznych lepszy był Kanadyjczyk. Raonić tylko jeden raz dał się przełamać, a sam wykorzystał trzy z ośmiu break pointów, posłał więcej uderzeń kończących (47, przy 36 Francuza) oraz łącznie zdobył więcej punktów (111-97).

- Gael to trudny rywal. Wiedziałem, że kluczem będzie wykorzystywanie szans i to robiłem. Przez cały mecz koncentrowałem się na grze. W warunkach halowych czuję się świetnie - powiedział 25-latek, który drugi raz w karierze znalazł się w najlepszej "czwórce" turnieju wielkoszlemowego (poprzednio w Wimbledonie 2014).

Tym samym Raonić został pierwszym Kanadyjczykiem w historii, który awansował do 1/2 finału Australian Open oraz pierwszym tenisistą urodzonym w latach 90. XX wieku, który zagra o finał tego turnieju. - Cieszę się, że tenis w Kanadzie się rozwija. Gra dla kanadyjskich przyjemność to dla mnie duża przyjemność - przyznał środowy triumfator.

O finał Australian Open 2016 Raonić zagra z Andym Murrayem, z którym ma bilans 3-3, w tym 2-2 na kortach twardych. - To będzie wielkie wyzwanie. Ale ja, kiedy mam przed sobą takie zadanie, zawsze próbuję znaleźć drogę, by je rozwiązać - powiedział Kanadyjczyk.