Australian Open: Jelena Wiesnina i Bruno Soares mistrzami gry mieszanej

Rozstawieni z numerem piątym Jelena Wiesnina i Bruno Soares zwyciężyli w grze mieszanej wielkoszlemowego Australian Open 2016. W niedzielnym finale rosyjsko-brazylijski debel pokonał Coco Vandeweghe i Horię Tecaua 6:4, 4:6, 10-5.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / JOE CASTRO

Niedzielny finał nie był łatwym meczem dla Jeleny Wiesniny i Bruno Soaresa. Gdyby Coco Vandeweghe i Horia Tecau wykorzystali swoje szanse, to wynik z pewnością byłby inny. Brazylijczyk rozpoczął pojedynek od utraty serwisu, ale razem ze swoją rosyjską partnerką wygrał od stanu 2:4 cztery gemy z rzędu.

W drugim secie sytuacja omal się nie powtórzyła. Amerykańsko-rumuńska para przełamała najpierw podanie Soaresa, a następnie Wiesniny. Przeciwnicy wzięli się jednak za odrabianie strat i Tecau z wielkim trudem utrzymał serwis w 10. gemie, by doprowadzić do super tie breaka.

Decydująca rozgrywka rozpoczęła się od prowadzenia Amerykanki i Rumuna 3-0, ale na pierwszą zmianę stron obie pary zeszły przy wyniku remisowym. Wiesnina i Soares osiągnęli następnie przewagę mini breaka i pewnie kontrolowali przebieg wydarzeń na placu gry. Po 81 minutach rosyjsko-brazylijska para triumfowała 6:4, 4:6, 10-5.

Wiesnina, która po raz czwarty wystąpiła w finale miksta turnieju wielkoszlemowego, sięgnęła po premierowe trofeum. Soares, świeżo upieczony zwycięzca turnieju debla w parze z Jamiem Murrayem, okazał się wcześniej najlepszy w grze mieszanej podczas US Open 2012 (w duecie z Jekateriną Makarową) i US Open 2014 (w duecie z Sanią Mirzą).

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w deblu mężczyzn 500 tys. dolarów australijskich
niedziela, 31 stycznia

finał gry mieszanej:

Jelena Wiesnina (Rosja, 5) / Bruno Soares (Brazylia, 5) - Coco Vandeweghe (USA) / Horia Tecau (Rumunia) 6:4, 4:6, 10-5