Puchar Federacji: Na pierwszy krok jeszcze za wcześnie. Magda Linette przegrała ze Sloane Stephens

Amerykanki zdobyły pierwszy punkt spotkania Grupy Światowej II Pucharu Federacji przeciwko Polkom. Sloane Stephens w dwóch setach poradziła sobie z Magdą Linette.

Kacper Kowalczyk

Pod nieobecność sióstr Radwańskich szansę na występ w narodowych barwach dostały Magda Linette i Paula Kania. To szczególnie ważne w przypadku poznanianki, która ma wciąż szanse na to, by zakwalifikować się do igrzysk w Rio de Janeiro, a ewentualny brak powołań do kadry może jej zablokować występ na olimpijskich kortach. W swoim piątym spotkaniu w rozgrywkach Pucharu Federacji druga rakieta Polski zmierzyła się ze Sloane Stephens.

Od samego początku czwarta amerykańska singlistka w rankingu WTA próbowała narzucić Linette swoje tempo gry. Długie uderzenia z linii końcowej skutecznie uniemożliwiały Polce wejście w kort i siłą rzeczy zmuszały ją do odgrywania na forhend rywalki, zdecydowanie lepszą stronę Stephens. Już w trzecim gemie Amerykanka przełamała serwis poznanianki, która chwilę później mogła odrobić straty, jednak nie wykorzystała break pointa.

Na więcej takich szans 22-latka z Florydy już nie pozwoliła. Kąśliwe serwisy pozwalały Stephens na szybkie przejęcie inicjatywy w wymianach, podobnie działo się też po jej returnach. Tym sposobem Amerykanka znów wygrała gem serwisowy Polki i kilka minut później zamknęła pierwszego seta na swoją korzyść wynikiem 6:2.

Przegrana w pierwszej partii nie zdeprymowała jednak Linette, która śmiało próbowała swoich rozwiązań. To ona teraz narzucała rytm gry i rozrzucała po korcie swoją przeciwniczkę, starając się jak najczęściej zagrywać na stronę bekhendową Amerykanki. Takie sposoby przyniosły natychmiastowy efekt. Poznanianka z łatwością utrzymywała swoje podanie, udało jej się też dwukrotnie wygrać gemy serwisowe Stephens i odskoczyć na prowadzenie 4:0. Wtedy 22-latka z Florydy przystąpiła do kontrataku. Powróciła do dyspozycji z końcówki pierwszego seta i w ciągu kwadransa odrobiła straty.

Zdawało się, że Polce uda się przy swoim serwisie przerwać serię Amerykanki, jednak od stanu 30-0 punkty wędrowały tylko na konto Stephens. Zwycięstwo i pierwszy punkt dla reprezentacji USA przypieczętował wygrywający topspinowy serwis 22-latki. W drugim sobotnim pojedynku siedmiokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych Venus Williams zmierzyła się z Paulą Kanią i zwyciężyła 7:5, 6:2.

USA - Polska 1:0, Holua Tennis Center, Kailua-Kona (USA)
I runda Grupy Światowej II, kort twardy
sobota-niedziela, 6-7 lutego

Gra 1.: Sloane Stephens - Magda Linette 6:2, 6:4
Gra 2.: Venus Williams - Paula Kania *sobota
Gra 3.: Venus Williams - Magda Linette *niedziela, od godz. 21:00 czasu polskiego
Gra 4.: Sloane Stephens - Paula Kania *niedziela
Gra 5.: Bethanie Mattek-Sands / Coco Vandeweghe - Klaudia Jans-Ignacik / Alicja Rosolska *niedziela

Źródło: TVP S.A.

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Jakim wynikiem zakończy się pierwszy dzień spotkania Polska - USA?