ATP Monte Carlo: Starcie 18-latków dla Zvereva. Federer, Murray i Nadal poznali rywali

Alexander Zverev pewnie pokonał Andrieja Rublowa w I rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach ziemnych w Monte Carlo. W poniedziałek pierwszych przeciwników poznali Roger Federer, Andy Murray oraz ośmiokrotny triumfator, Rafael Nadal.

Rafał Smoliński
Alexander Zverev Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Zapowiadane jako hit dnia na korcie centralnym starcie nastolatków rozczarowało, ale i udowodniło, dlaczego Alexander Zverev jest obecnie klasyfikowany wyżej od Andrieja Rublowa o 103 lokaty. Niemiec rozpoczął agresywnie, doskonale rozrzucał przeciwnika po korcie i konstruował punkty. Rosjanin natomiast zaprezentował tenis dosyć pasywny, a wymiany rozgrywał głównie zza linii końcowej.

Nic więc dziwnego, że 18-latek z Hamburga szybko uzyskał na korcie przewagę. Zverev tylko dwukrotnie musiał bronić się przed stratą serwisu, a jego największą bronią był w poniedziałek bekhend. Kapitalnie grany, po krosie czy po linii, dawał reprezentantowi naszych zachodnich sąsiadów ogromny komfort w wymianach. Pierwszy set 6:1. W drugim trochę lepsza gra moskwianina, który jednak nie ustrzegł się błędów w ósmym gemie. Po zaledwie godzinie zwycięstwo 6:1, 6:3 odniósł Niemiec i w nagrodę spotka się w II rundzie z oznaczonym "siódemką" Davidem Ferrerem.

W drugim meczu na głównej arenie zmierzyli się zeszłoroczny półfinalista Gael Monfils i debiutujący w wieku 32 lat w Monte-Carlo Rolex Masters Gilles Muller. Domeną Luksemburczyka są korty twarde, na których jest w stanie zaprezentować klasyczne zagrania typu serwis i wolej. Na monakijskiej mączce przynosiło to efekty tylko w pierwszych gemach, bowiem gdy paryżanin dostosował się do taktyki rywala, to wszystko ułożyło się już po jego myśli. Francuz wygrał od stanu 2:5 aż 11 gemów z rzędu, by po 61 minutach zwieńczyć pojedynek. Emocji zatem nie było, a fani mogli za to zobaczyć jak bez mikrofonu odczytuje na głos wynik włoski sędzia Gianluca Moscarella. Awaria sprzętu została na szczęście szybko naprawiona.

A great choice of shot here from Alexander Zverev at the Monte-Carlo Rolex Masters (Official). He opens the court up, then hits a looping forehand against Andrey Rublev. Watch live: tnn.is/Ou9JdZ

Opublikowany przez TennisTV.com na 11 kwietnia 2016

Na drugim co do ważności obiekcie turnieju w Monte Carlo jako pierwszy awans do II rundy uzyskał oznaczony "14" Roberto Bautista. Hiszpan okazał się w dwóch setach lepszy od swojego rodaka Alberta Ramosa, którego pokonał 6:4, 7:6(4). Po zakończeniu tego pojedynku do walki o 1/16 finału przystąpili Grigor Dimitrow i Filip Krajinović. Serbski kwalifikant sprawił problemy Bułgarowi tylko w premierowej odsłonie, w której jednak nie wykorzystał żadnego z czterech break pointów. Po 77 minutach do dalszej fazy pewnie awansował Dimitrow, rozstrzygając mecz wynikiem 6:3, 6:2.

Rozstawiony z "dziewiątką" Richard Gasquet po raz czwarty z rzędu zwyciężył Nicolása Almagro. Starcie dwóch tenisistów operujących jednoręcznym bekhendem trzymało w napięciu tylko w pierwszym secie. Od stanu 4:3 Hiszpan, który regularnie ogrywał Francuza w sezonach 2010-2011, przegrał dziewięć kolejnych gemów i to pochodzący z Beziers 29-latek objął prowadzenie w tej rywalizacji. Po 69 minutach Gasquet triumfował w pełni zasłużenie 6:4, 6:0 i awansował do II rundy.

A gorgeous defensive lob from Richard Gasquet helps the Frenchman turn around this point against Nicolas Almagro at the Monte-Carlo Rolex Masters (Official). Watch live: tnn.is/Ou9JdZ

Pierwszych rywali poznali czołowi tenisiści świata. Wicelider rankingu ATP Andy Murray zmierzy się z francuskim kwalifikantem Pierre'em-Huguesem Herbertem, który dość niespodziewanie pokonał Argentyńczyka Guido Pellę 6:3, 6:4. Rozstawiony z "trójką" Roger Federer spotka się na początek z Hiszpanem Guillermo Garcią-Lopezem, poniedziałkowym pogromcą Brazylijczyka Thomaza Bellucciego. Natomiast ośmiokrotny mistrz Monte-Carlo Rolex Masters, Rafael Nadal, rozpocznie zmagania meczem z Aljazem Bedene. Reprezentant Wielkiej Brytanii szybko rozprawił się z Czechem Lukasem Rosolem.

Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo (Monako)