Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Prawnik Marii Szarapowej skrytykował WADA. ITF: Sprawa będzie kontynuowana

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) zareagowała na komunikat Światowej Agencji Antydopingowej i poinformowała, że sprawa Marii Szarapowej będzie kontynuowana aż do czasu ostatecznego wyjaśnienia.
Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
PAP/EPA / EPA/JULIAN SMITH

Parę dni temu Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wydała specjalny komunikat, w którym podała ważne informacje odnośnie sposobu karania sportowców stosujących meldionum. Jeśli dany zawodnik przyzna się do zażywania tego środka w celu poprawy wydolności organizmu lub znajdzie się dowód na jego bezpośrednie stosowanie, to będzie podlegał karze.

Zażycie tego środka wcale nie musi oznaczać dyskwalifikacji. Zawartość poniżej 1 mikrograma w próbce sportowca pobranej przed 1 marca jest dopuszczalnym wskaźnikiem. Jeżeli przed 1 marca zawartość wynosiła od 1 do 15 mikrogramów (albo poniżej 1 mikrograma po 1 marca), nadal będzie prowadzone postępowanie, a decyzja o ewentualnej dyskwalifikacji należy do poszczególnych federacji.

Maria Szarapowa może więc uniknąć dyskwalifikacji i przystąpić do walki o medale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Wszystko zależy od ilości wykrytego w jej organizmie meldonium. Jak na razie ani WADA, ani światowe media nie podały takiej informacji. Przesłuchanie rosyjskiej tenisistki jeszcze się nie odbyło, dlatego w wyniku tymczasowego zawieszenia ze strony Międzynarodowej Federacji Tenisowej nie powinna ona zagrać w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie.

Głos w sprawie komunikatu WADA zabrał prawnik Szarapowej, John Haggerty. - Fakt, że WADA została zmuszona do wydania tego niezwykłego oświadczenia, jest kolejnym dowodem na to, jak źle potraktowano kwestię meldonium w 2015 roku. Wielu sportowców miało pozytywne wyniki testu tylko dlatego, że stosowało ten środek legalnie. Informacja WADA jest wynikiem licznych pytań, jakie pojawiły się w ostatnich tygodniach. Gdyby komunikat ten został szeroko rozprowadzony w 2015 roku, to z pewnością uczyniłby wielką różnicę w życiu wielu sportowców.

Zobacz wideo: Agnieszka Radwańska: Do Rio po medal, a nie po wirusa
Agnieszka Radwańska: Do Rio po medal, a nie po wirusa

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / itftennis.com / Facebook
Komentarze (6):
 • Eleonor_ Zgłoś komentarz
  ANTYsportowa żenada roku ...największe tenisowe zniesmaczenie i rozczarownie :-(((
  • Sharapov Zgłoś komentarz
   MARIA WSZYSCY CZEKAMY NA TWÓJ POWRÓT, OGNIA ŚLICZNOTKO ;** MARIA WSZYSCY CZEKAMY NA TWÓJ POWRÓT, OGNIA ŚLICZNOTKO ;** MARIA WSZYSCY CZEKAMY NA TWÓJ POWRÓT, OGNIA ŚLICZNOTKO ;** MARIA
   Czytaj całość
   WSZYSCY CZEKAMY NA TWÓJ POWRÓT, OGNIA ŚLICZNOTKO ;** MARIA WSZYSCY CZEKAMY NA TWÓJ POWRÓT, OGNIA ŚLICZNOTKO ;** MARIA WSZYSCY CZEKAMY NA TWÓJ POWRÓT, OGNIA ŚLICZNOTKO ;** MARIA WSZYSCY CZEKAMY NA TWÓJ POWRÓT, OGNIA ŚLICZNOTKO ;**
   • Sharapov Zgłoś komentarz
    Eleonor szkoda ze ty oddalas organ sluzacy do myslenia i innym sugerujesz co powinni zwrócic :) lek został wpisany na liste w tym roku a ty bys chciala zeby oddała i tytuł wimbledoński
    Czytaj całość
    najlepiej na rzecz Radwańskiej buahahah
    • Sharapov Zgłoś komentarz
     Maria słonko wracaj tęsknimy wszyscy, fani na całym świecie czekają!
     • Radva Ninja Zgłoś komentarz
      To będzie wielka porażka WADA jako organizacji jeśli pozwolą Szarej uciec przed zawieszeniem. Szczególnie, że skoro brała meldonium od 10 lat i nie przestała brać w 2016 roku - to
      Czytaj całość
      naprawdę wątpliwe by wykryli limitowane dawki w jej próbce.
      • krótka piłka Zgłoś komentarz
       Ten adwokat Maszki - Haggerty, to jakaś rodzina nowego szefa ITF, zbieg okoliczności, czy redakcyjny babol? Tak tylko pytam ;)
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×