ATP Rzym: Trudności Novaka Djokovicia. Roger Federer odprawił Alexandra Zvereva

Novak Djoković nie bez problemu pokonał w środę Stephane'a Roberta w II rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. Pierwsze mecze wygrali również Andy Murray i Roger Federer, który wyeliminował Alexandra Zvereva.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / FILIP SINGER

Środowy przeciwnik lidera rankingu ATP znany jest nad Wisłą z występów w polskich challengerach oraz pokonania Tomasa Berdycha w I rundzie Rolanda Garrosa 2011. Stephane Robert ma obecnie 35 lat i dzięki dobrej grze we włoskiej stolicy powinien powrócić do Top 100. W starciu z Novakiem Djokoviciem Francuz nie bał się podjąć ryzyka, świetnie serwował i często chodził do siatki.

Przy takiej grze przeciwnika "Nole" nie miał łatwego zadania. W pierwszym secie decydującego breaka uzyskał dopiero w 12. gemie. Na początku drugiej partii Robert zaskoczył wszystkich, zdobywając przełamanie i pewnie trzymając serwis. Djoković z trudem wyrównał na po 4, korzystając z całej serii złych decyzji przeciwnika. Od tego momentu nie dał się już podejść i po 86 minutach triumfował ostatecznie 7:5, 7:5.

Broniący tytułu Serb awansował do III rundy międzynarodowych mistrzostw Włoch i zrobił kolejny krok w kierunku osiągnięcia 100 mln dolarów zarobionych na korcie. W czwartek czeka Djokovicia pojedynek z Brazylijczykiem Thomazem Belluccim, który wykorzystał swoją szansę i pokonał nieczującego się zbyt dobrze na mączce Francuza Nicolasa Mahuta 6:4, 6:3.

Rozstawiony z "trójką" Roger Federer, który nigdy nie sięgnął w Rzymie po tytuł, zwyciężył w dwóch setach 19-letniego Alexandra Zvereva. Mecz mógł się podobać, a zdolny Niemiec zaskoczył szwajcarskiego Maestro kilkoma nietuzinkowymi zagraniami. W partii otwarcia Federer jako jedyny postarał się o przełamanie, natomiast w drugiej odsłonie okazał się lepszy o jednego breaka. Po 87 minutach 17-krotny mistrz wielkoszlemowy triumfował 6:3, 7:5, dzięki czemu odniósł trzecie w obecnym sezonie zwycięstwo na mączce.

Czwartkowym przeciwnikiem Federera w pojedynku o ćwierćfinał turnieju w Rzymie będzie najlepszy z Austriaków, Dominic Thiem. Rozstawiony z "13" tenisista nie dał w środę żadnych szans Joao Sousie, który w poniedziałek cieszył się z debiutu w Top 30 rankingu ATP. Ich mecz trwał zaledwie 65 minut, a Portugalczyk doznał piątej porażki (bilans 1-5). Thiem będzie chciał się zrewanżować Federerowi za przegraną w półfinale tegorocznej imprezy w Brisbane rozgrywanej na kortach twardych.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)