Roland Garros: Powrót Garbine Muguruzy w pierwszym secie. Hiszpanka zagra w półfinale

Garbine Muguruza odrobiła straty w pierwszym secie i pokonała Shelby Rogers 7:5, 6:3. Hiszpanka po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału Rolanda Garrosa.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / EPA/ROBERT GHEMENT

Garbine Muguruza po raz trzeci z rzędu występowała w ćwierćfinale wielkoszlemowego Rolanda Garrosa - w dwóch poprzednich edycjach na tym etapie zatrzymywały ją kolejno Maria Szarapowa i Lucie Safarova. W 2016 roku Hiszpanka zdołała poprawić swój życiowy rezultat i awansowała do najlepszej "czwórki" paryskich zmagań.

W środę Muguruza wyszła na kort Suzanne Lenglen wraz z Shelby Rogers, 108. tenisistką świata, która wcześniej nigdy nie przebrnęła III rundy w turnieju wielkoszlemowym. Do tego etapu awansowała i tak tylko jeden raz.

Muguruza i Rogers spędziły na korcie niemal tyle samo czasu, nim spotkały się w ćwierćfinale Rolanda Garrosa - Hiszpance naliczono pięć godzin i 56 minut, natomiast Amerykance sześć godzin i dziesięć minut.

Pojedynek lepiej rozpoczęła Rogers, która grała swobodnie, zupełnie nie przypominając debiutantki na tym szczeblu. Amerykanka przełamała Hiszpankę już w gemie otwarcia i pewnie objęła prowadzenie najpierw 3:1, a nieco później 4:2. Na pierwsze poważniejsze kłopoty napotkała kilka minut później. Wówczas miała szansę na 5:3, jednak czwarta rozstawiona minęła ją lobem na samą linię i doprowadziła do równowagi, a następnie dwóch break pointów. Tym razem reprezentantka USA się wybroniła.

Przy stanie 5:4 Rogers stała na linii końcowej z piłką w ręku i miała dopełnić dzieła. Gdy na tablicy wyników pojawiła się setowa okazja dla Amerykanki, wszystko zaczęło się sypać. 108. tenisistka świata była nerwowa, usztywniona i straciła nie tylko swoje podanie, ale również całego seta 5:7.

Na początku drugiej odsłony Rogers wyraźnie rozpamiętywała końcówkę pierwszej partii i sporo się myliła. Muguruza odskoczyła na 3:0 i była coraz bliższa pierwszego półfinału na paryskich kortach. Wówczas w poczynania reprezentantki USA znów wszedł wcześniej wspominany luz i zdołała doprowadzić do remisu 3:3. Końcówka należała już jednak do czwartej rozstawionej, która po godzinie i 21 minutach triumfowała 7:5, 6:3.

Muguruza awansowała do drugiego wielkoszlemowego półfinału w karierze, a pierwszego na paryskich kortach. Jej kolejną rywalką będzie albo Samantha Stosur, albo Cwetana Pironkowa.