Roland Garros: Łukasz Kubot i Alexander Peya zagrają o finał! Rywalami bracia Bryanowie

Łukasz Kubot i Alexander Peya awansowali do półfinału Roland Garros 2016 w grze podwójnej. W środowym ćwierćfinale polsko-austriacka para w dwóch setach pokonała Pablo Cuevasa i Marcela Granollersa.

Marcin Motyka

Pierwszy set środowego ćwierćfinału rozgrywany był pod dyktando Łukasza Kubota i Alexandra Peyi. Polsko-austriacki duet od stanu 0:1 zdobył sześć gemów, w tym czasie dwukrotnie przełamując Marcela Granollersa oraz jeden raz Pablo Cuevasa, i wygrał inauguracyjną odsłonę.

Druga partia była o wiele bardziej wyrównana. Wprawdzie Kubot i Peya rozpoczęli od breaka i wyjścia na prowadzenie 2:0, lecz Cuevas z Granollersem błyskawicznie odrobili stratę.

Decydujący moment spotkania nadszedł w dziesiątym gemie drugiego seta. Wówczas przy prowadzeniu 5:4 Kubot i Peya wywalczyli piłkę meczową przy serwisie Cuevasa. Meczbola udało się wykorzystać za sprawą kończącego woleja lubinianina, po czym polsko-austriacki debel padł sobie w ramiona, celebrując cenne zwycięstwo.

Dla 34-letniego lubinianina to pierwszy w karierze awans do deblowego półfinału Rolanda Garrosa. Z kolei 35-latek z Wiednia w najlepszej "czwórce" paryskiej imprezy zameldował się po raz drugi (poprzednio w 2013 roku w parze z Bruno Soaresem).

Kubot i Peya w środowym pojedynku posłali dwa asy, popełnili jeden podwójny błąd serwisowy, jeden raz zostali przełamani, wykorzystali pięć z sześciu break pointów i łącznie zdobyli 65 punktów, o 24 więcej od rywali.

Półfinałowymi przeciwnikami Kubota i Peyi będą bracia Bob i Mike Bryanowie, mistrzowie Rolanda Garrosa z sezonów 2003 i 2013, którzy w tegorocznej edycji pokonali już dwóch reprezentantów Polski. W I rundzie ograli Mariusza Fyrstenberga i Meksykanina Santiago Gonzaleza, natomiast w 1/4 finału wyeliminowali Marcina Matkowskiego i Leandera Paesa z Indii.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w deblu mężczyzn 2,176 mln euro
środa, 1 czerwca

ćwierćfinał gry podwójnej:

Łukasz Kubot (Polska, 9) / Alexander Peya (Austria, 9) - Pablo Cuevas (Urugwaj) / Marcel Granollers (Hiszpania) 6:1, 6:4

Która para awansuje do finału Rolanda Garrosa?