Roland Garros: Feliciano Lopez i Marc Lopez najlepsi w grze podwójnej

Hiszpanie Feliciano Lopez i Marc Lopez zostali triumfatorami gry podwójnej wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu. W finale pokonali amerykańskich braci Boba i Mike'a Bryanów 6:4, 6:7(6), 6:3.

Materiały prasowe / Robert Ghement

W 2014 roku w finale Marcel Granollers i Marc Lopez przegrali w finale z Francuzami Julienem Benneteau i Edouardem Rogerem-Vasselinem. Dwa lata później Feliciano Lopez i Marc Lopez wygrali Rolanda Garrosa, pokonując 6:4, 6:7(6), 6:3 Boba Bryana i Mike'a Bryana. To pierwszy triumf Hiszpanów w paryskiej lewie Wielkiego Szlema w grze podwójnej mężczyzn od 1990 roku (Sergio Casal i Emilio Sanchez).

W długim gemie otwarcia I seta (16 punktów) Marc Lopez ostrym forhendem przełamał Boba Bryana. Po chwili Feliciano Lopez utrzymał podanie po odparciu break pointa. W piątym i siódmym gemie Hiszpanie mieli łącznie trzy szanse na odebranie rywalkom podania, ale Amerykanie się obronili. Tenisiści z Półwyspu Iberyjskiego do końca nie oddali przewagi przełamania. Seta zakończył Marc Lopez wspaniałym wolejem.

W czwartym gemie II seta Marc Lopez utrzymał podanie po obronie dwóch break pointów. Przy 5:4 Amerykanie uzyskali piłkę setową, ale Feliciano Lopez posłał trzy wygrywające serwisy z rzędu. W 12. gemie Marc Lopez zniwelował setbola forhendem. W tie breaku Hiszpanie z 1-4 wyszli na 6-5, ale Mike Bryan odparł piłkę meczową wygrywającym serwisem. Set dobiegł końca, gdy Feliciano Lopez wpakował woleja w siatkę.

W trzecim gemie III partii Amerykanie mieli break pointa, ale Feliciano Lopez odparł go pewnym wolejem. Wspaniałym forhendem Marc Lopez zaliczył przełamanie na 4:2. Bryanowie błyskawicznie odrobili stratę i to do zera. W ósmym gemie Hiszpanie popisali się wspaniałą akcją (loba Marka, smecz Feliciano), która zapewniła im prowadzenie 5:3. Po chwili Feliciano Lopez utrzymał podanie do zera, mecz kończąc asem.

W całym meczu Hiszpanie zaserwowali sześć asów i obronili sześć z siedmiu break pointów, a sami wykorzystali trzy z 11 okazji na przełamanie. Dla Feliciano Lopeza i Marka Lopeza to pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Bob Bryan i Mike Bryan pozostają z 16 triumfami w największych imprezach (ostatni to US Open 2014).

Hiszpanie w drodze po tytuł wyeliminowali najwyżej rozstawionych Pierre'a-Huguesa Herberta i Nicolasa Mahuta (III runda), a w ćwierćfinale z Julienem Benneteau i Edouardem Rogerem-Vasselinem obronili sześć piłek meczowych. W półfinale wyeliminowali triumfatorów imprezy sprzed roku Ivana Dodiga i Marcelo Melo (7:5 w III secie). Amerykanie w drodze do finału jedynego seta stracili w III rundzie z Radkiem Stepanekiem i Nenadem Zimonjiciem.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w deblu mężczyzn 2,176 mln euro
sobota, 4 czerwca

finał gry podwójnej:

Feliciano Lopez (Hiszpania, 15) / Marc Lopez (Hiszpania, 15) - Bob Bryan (USA, 5) / Mike Bryan (USA, 5) 6:4, 6:7(6), 6:3