Wimbledon: Męczarnie Muguruzy i Pliskovej, trzy piłki meczowe to za mało na Safarovą

Lucie Safarova obroniła trzy piłki meczowe w pojedynku I rundy wielkoszlemowego Wimbledonu z Bethanie Mattek-Sands. Po równie karkołomnej walce w kolejnej fazie londyńskiego turnieju zameldowały się Garbine Muguruza i Karolina Pliskova.
Kacper Kowalczyk

Zaledwie 71 minut potrzebowała półfinalistka tego turnieju z 2012 roku Andżelika Kerber by pokonać reprezentantkę gospodarzy Laurę Robson. Dla Brytyjki był to ostatni turniej, w którym mogła skorzystać z zamrożonego rankingu. Od teraz będzie musiała startować w zawodach jako tenisistka z końca trzeciej setki klasyfikacji WTA.

Po meczu Niemka nie ukrywała zadowolenia ze swojej gry. - Wiedziałam, że do zwycięstwa muszę zagrać naprawdę dobre spotkanie i to mi się udało. Świetnie poruszałam się po korcie, mój serwis nie był zły. Rozgrywam dobry sezon i nie brak mi pewności siebie - powiedziała dziennikarzowi BBC.

W II rundzie turniejowa "czwórka" zmierzy się z Varvarą Lepchenko, która wróciła z dalekiej podróży w pojedynku z Telianą Pereirą. Brazylijka po zwycięstwie w I secie prowadziła już 4:1 w drugiej odsłonie, jednak Amerykance udało się odrobić straty i doprowadzić do zwycięskiego tie-breaka, a w decydującej partii szybko odskoczyć przeciwniczce.

Zgodnie z przewidywaniami trudne warunki Garbine Muguruzie postawiła Camila Giorgi. Oprócz pierwszych gemów partii otwarcia, kiedy Włoszka miała problemy z celownikiem, jej mocne uderzenia tuż zza linii końcowej sprawiały Hiszpance wielkie problemy. Przy pojedynczych przełamaniach w dwóch ostatnich odsłonach, ubiegłoroczna finalistka opierała swoją grę na świetnie funkcjonującym serwisie. To właśnie brak choćby jednego breakpointa w III secie przesądził o tym, że mistrzyni Roland Garros awansowała dalej, a Włoszka przegrała czwarty mecz z rzędu.

Równie ciężki bój na inaugurację rozegrała potencjalna rywalka Muguruzy w III rundzie, Lucie Safarova. W pojedynku z Bethanie Mattek-Sands żadnej z tenisistek nie udało się odskoczyć na więcej niż trzy gemy przewagi, choć nawet wtedy strata natychmiast była neutralizowana przez jedną z nich.

Przy stanie 5:4 w drugiej odsłonie dla zwycięskiej w tie-breaku I seta Amerykanki to mniej utytułowana singlistka mogła zapewnić sobie wygraną, jednak Safarova wybroniła się świetnym serwisem. Sytuacja powtórzyła się też w decydującej partii, ale gem później Mattek-Sands miała szansę na awans przy swoim podaniu, której również nie zdołała wykorzystać.

29-latce z Brna pozostało tylko utrzymać osiągnięty poziom, dzięki czemu pewnie sięgnęła po dwa kolejne gemy i to właśnie leworęczna Czeszka będzie rywalką Samanthy Crawford, pogromczyni Magdy Linette.

Praktycznie na własne życzenie kilkadziesiąt minut więcej na korcie spędziła Karolina Pliskova. Czeszka pewnie wygrała I seta, po nieudanym początku odpuściła drugiego, jednak w decydującej odsłonie udało jej się powrócić do swojego rytmu. Przełamała Yaninę Wickmayer i serwowała by zakończyć mecz, jednak trzy proste błędy szybko odebrały okazję 24-latce z Lounego. Po awans sięgnęła dopiero w 14. gemie i w kolejnym meczu zagra z Misaki Doi.

Z pierwszego zwycięstwa od stycznia mogła się cieszyć Mona Barthel. Niemka przez ostatnie miesiące walczyła z przewlekłym zapaleniem mięśni i problemami z układem nerwowym, jednak w poniedziałek poradziła sobie z Danką Kovinić. W II rundzie zmierzy się z Kiki Bertens, która równie łatwo pokonała Jelenę Ostapenko, mistrzynię juniorskiego turnieju sprzed dwóch lat.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)