WTA Waszyngton: krecz Karoliny Woźniackiej w spotkaniu z Samanthą Stosur

Dunka Karolina Woźniacka nie dokończyła meczu z Samanthą Stosur w II rundzie turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Waszyngtonie.

PAP/EPA / ERIK S. LESSER

Z powodu kontuzji kostki Karolina Woźniacka (WTA 58) opuściła całą część sezonu na kortach ziemnych. W I rundzie Wimbledonu przegrała ze Swietłaną Kuzniecową i po raz pierwszy od lutego 2008 roku wypadła z Top 50 rankingu. Nieszczęścia Dunki nie opuszczają. W meczu z Samanthą Stosur (WTA 14) w gemie, w którym uzyskała przełamanie powrotne na 5:5, poczuła silny ból w lewym ramieniu. Udało się jej wygrać seta, ale na korcie czuła się bardzo niekomfortowo. - Uderzałam bekhend i czułam ten ostry ból. Wyglądało to coraz gorzej - powiedziała była liderka rankingu, która po wzięciu przerwy medycznej kontynuowała grę.

Dunka zaczęła obiegać bekhend i częściej zagrywała piłki ze swojej słabszej, forhendowej strony. Stosur szybko zrozumiała co się dzieje, ale przyznała, że kontuzja rywalki nie sprawiła, że zmieniła znacząco taktykę. - To była trudna sytuacja. Możesz zacząć grać inaczej, ale myślę, że po prostu trzeba trzymać się swojego planu, który normalnie funkcjonuje. Czasami trudno się gra z kontuzjowaną rywalką - przyznała Australijka.

W I secie Woźniacka od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu. W II partii, przy 3:4, była liderka rankingu skreczowała, tuż po tym, jak oddała podanie. Spotkanie trwało 94 minuty. Dunka zaserwowała siedem asów, z czego cztery w II secie. Obie zawodniczki uzyskały po trzy przełamania. - W tym momencie nie mogę sobie pozwolić na przerwę w grze, bo jest jeden turniej po drugim. Czuję, że dobrze uderzam i serwuję, a potem przytrafia mi się coś takiego - powiedziała ze smutkiem Woźniacka.

Dla Stosur to drugi występ w Waszyngtonie. W ubiegłym roku w półfinale przegrała z późniejszą mistrzynią Sloane Stephens. W ćwierćfinale Australijka zmierzy się z Jessicą Pegulą (WTA 173), która w konfrontacji reprezentantek gospodarzy pokonała 7:5, 6:2 Christiną McHale (WTA 63). W I partii wyżej notowana Amerykanka z 1:5 wyrównała na 5:5 po obronie piłki setowej, ale przegrała osiem z 10 kolejnych gemów. W trwającym 93 minuty spotkaniu wykorzystała tylko dwa z 10 break pointów, a sama własne podanie oddała pięć razy. Pegula osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w głównym cyklu. Do tej pory jej największym osiągnięciem była III runda w Charleston z 2013 roku.

Yanina Wickmayer (WTA 44) wygrała 6:3, 7:5 z Shuai Zhang (WTA 62). Belgijka zdobyła 17 z 26 punktów przy drugim podaniu rywalki i wykorzystała sześć z 10 break pointów. 26-latka z Hasselt osiągnęła trzeci w tym roku ćwierćfinał w głównym cyklu (po Acapulco i Birmingham).

Julia Putincewa (WTA 45) potrzebowała dwóch godzin i 20 minut, aby skruszyć opór 17-letniej Usue Arconady (WTA 620). Kazaszka prowadziła 6:4, 4:2, aby ostatecznie zwyciężyć 6:4, 4:6, 6:4. W III partii przegrywała 2:3 ze stratą przełamania, ale cztery z pięciu kolejnych gemów padły jej łupem. Obie tenisistki miały po 14 break pointów - Putincewa wykorzystała sześć, a Arconada pięć. Kazaszka osiągnęła piąty ćwierćfinał w 2016 roku (po Kaohsiung, Charleston, Rabacie i Rolandzie Garrosie).

Dokończone zostały również dwa mecze I rundy, przerwane dzień wcześniej. Kristina Mladenović (WTA 34) wróciła z 1:3 w III secie i pokonała 6:2, 2:6, 6:3 Samanthę Crawford (WTA 101). Lauren Davis (WTA 122) odrodziła się ze stanu 5:7, 0:2 i wygrała 5:7, 7:5, 6:3 z Shelby Rogers (WTA 57).