ATP Toronto: Grigor Dimitrow uciekł znad przepaści, Djoković i Wawrinka poznali rywali

Grigor Dimitrow był o dwa punkty od porażki z Yuichim Sugitą, ale odwrócił losy meczu i awansował do II rundy rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Toronto. Pierwszych rywali poznali Novak Djoković i Stan Wawrinka

Marcin Motyka
PAP/EPA / ERIK S. LESSER

Sezon 2016 jest dla Grigora Dimitrowa ogromnie rozczarowujący, ale z pewnością mało kto przypuszczał, że w I rundzie turnieju ATP w Toronto Bułgar może mieć problemy z Yuichim Sugitą. Tymczasem niewiele zabrakło, by w poniedziałek 107. tenisista świata pokonał 25-latka z Chaskowa. Po porażce 5:7 w pierwszym secie, w tie breaku drugiego Dimitrow przegrywał 2-5, ale zdobył pięć punktów z rzędu i wygrał dodatkową rozgrywkę. W trzeciej partii Bułgar wywalczył jedyne przełamanie i ostatecznie zwyciężył 5:7, 7:6(5), 6:4.

Dimitrow, który w ciągu dwóch godzin i 27 minut gry posłał siedem asów i 27 zagrań kończących, popełnił 44 niewymuszone błędy, pięciokrotnie został przełamany oraz wykorzystał pięć z 13 break pointów, o kolejne zwycięstwo powalczy z posiadaczem dzikiej karty Denisem Shapovalovem bądź z Nickiem Kyrgiosem, turniejową "11".

W meczu otwarcia Rogers Cup 2016 Borna Corić wyszedł zwycięsko z chorwackich derbów z Ivanem Dodigiem, ogrywając rodaka w trzech partiach. - W pierwszym secie nie grałem swojego najlepszego tenisa i przez to czułem złość, ale wygrałem. Uważam, że z mojej strony był to dobry pojedynek - ocenił 19-latek z Zagrzebia, który w II rundzie zagra z Tomasem Berdychem.

Novak Djoković, lider rankingu ATP i trzykrotny mistrz Rogers Cup, na otwarcie swoich tegorocznych zmagań w Rogers Cup zagra z Gillesem Mullerem, z którym ma bilans 2-0. W poniedziałek Luksemburczyk zaserwował 21 asów i pokonał 7:6(5), 6:1 Dmitrija Tursunowa.

Inauguracyjnych rywali poznali także inni wysoko rozstawieni tenisiści. Oznaczony numerem drugim Stan Wawrinka zmierzy się z Michaiłem Jużnym, który pokonał 6:3, 7:6(6) Stephane'a Roberta. Z kolei Dominic Thiem, turniejowa "ósemka", stanie naprzeciw Kevina Andersona. Afrykaner w dwóch setach wyeliminował Viktora Troickiego.

Ryan Harrison przypomniał sobie, jak wielkim potencjałem dysponuje. Amerykanin rozbił Andrieja Kuzniecowa (6:3, 6:1 w 54 minuty), rewanżując się Rosjaninowi za styczniową porażkę w Australian Open. 24-latek z Teksasu w poniedziałkowym spotkaniu zapisał na swoim koncie pięć asów, dziesięć uderzeń wygrywających i cztery przełamania.

W dniu otwarcia spore powody do zadowolenia mieli gospodarze. Debiutujący w turnieju rangi ATP World Tour Masters 1000 Steven Diez niespodziewanie pokonał Kyle'a Edmunda, natomiast Peter Polansky okazał się lepszy od Tima Smyczka.