Challenger Praga: Trwa dobra passa Huberta Hurkacza

Nieco ponad dwóch godzin potrzebował Hubert Hurkacz, aby wygrać pierwszy mecz w głównej drabince turnieju ATP Challenger Tour w Pradze. Na czeskiej mączce pokonał we wtorek wyżej notowanego o 195 miejsc Jana Satrala 4:6, 6:3, 6:2.

Rafał Smoliński
Materiały prasowe / Wrocław Open 2016

Udane eliminacje i pięć punktów do rankingu. Zwycięstwo w I rundzie i kolejne osiem punktów. 19-letni Hubert Hurkacz powinien w poniedziałek zadebiutować w Top 400 rankingu ATP, a przypomnijmy, że po dobrym występie w Tampere dopiero co ustanowił życiówkę.

We wtorek nie miał łatwego rywala, bowiem Jan Satral wygrał w tym roku już challengera (na niemieckiej mączce Marburgu) oraz zadebiutował w turnieju głównego cyklu. W Hamburgu zabrał seta doświadczonemu Nicolásowi Almagro i pokazał się z naprawdę dobrej strony, przechodząc eliminacje.

Notowany na 225. miejscu w rankingu ATP Czech był faworytem spotkania, lecz na korcie nie było widać różnicy 195 pozycji, jaka dzieli obu tenisistów. O porażce wrocławianina w partii otwarcia zadecydowały detale i dwa proste błędy z forhendu w siódmym gemie.

W drugim i trzecim secie wszystko funkcjonowało już tak, jak należy. Hurkacz mocno uderzał piłkę z obu stron, czym sprawiał sporo problemów przeciwnikowi. W wielkim stylu wygrywał także dłuższe wymiany, które nierzadko były nagradzane brawami przez nielicznie zgromadzoną publiczność.

Nasz reprezentant dwukrotnie przełamał serwis Czecha w drugim secie i zwyciężył 6:3. W decydującej partii błyskawicznie uzyskał przewagę dwóch breaków i co najważniejsze do końca zachował chłodną głowę. Kiedy w ósmym gemie podawał po zwycięstwo, obronił trzy break pointy, zanim wykorzystał meczbola.

W II rundzie zawodów Advantage Cars Prague Open poprzeczka pójdzie już dużo wyżej. Rywalem Hurkacza będzie bowiem w czwartek rozstawiony z "szóstką" Santiago Giraldo, który w 2014 roku był już nawet 28. rakietą świata. Pochodzący z Pereiry 28-latek w obecnym sezonie bez powodzenia startuje w głównym cyklu (bilans 7-13) i mocno spadł w rankingu. Kolumbijczyk, aktualnie 150. singlista globu, pokonał w poniedziałek na otwarcie turnieju Czecha Jana Mertla 7:5, 7:6(2).

Ze względu na popołudniowe opady deszczu organizatorzy praskich zawodów zdecydowali się przełożyć na środę pojedynek I rundy debla z udziałem Tomasza Bednarka i Maxa Schnura oraz Dennisa Novaka i Frederico Ferreiry Silvy.

Advantage Cars Prague Open, Praga (Czechy)