ATP Metz: dzień kwalifikantów - Nicolas Almagro i Benoit Paire poza turniejem

Trzech z czterech kwalifikantów wywalczyło we wtorek awans do II rundy halowego turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Metz. Porażek z nimi doznali m.in. Nicolas Almagro i Benoit Paire.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / DANIEL BOCKWOLDT

Do niespodzianki z udziałem kwalifikanta doszło już w pierwszym meczu dnia na korcie centralnym. Klasyfikowanego na 48. miejscu w świecie Nicolása Almagro nie uchroniło przed porażką nawet 27 asów serwisowych. Jego rywal, notowany na 209. pozycji Peter Gojowczyk, mógł zakończyć pojedynek już w drugim secie, lecz w tie breaku nie wykorzystał meczbola. Niemiec nie stracił jednak koncentracji i dopiął swego w decydującej partii. Po 111 minutach triumfował 6:4, 6:7(11), 6:3 i w nagrodę spotka się w środowy wieczór z najwyżej rozstawionym w turnieju Moselle Open Austriakiem Dominikiem Thiemem.

Drugim kwalifikantem, który wywalczył awans do 1/8 finału, został Nikołoz Basilaszwili. Gruzin przyjechał do Metz prosto ze Szczecina, skąd szybko pogonił go Jerzy Janowicz. We wtorek zmierzył się z innym zawodnikiem z eliminacji, Gregoire'em Barrère'em. Francuz wygrał partię otwarcia 7:5, ale w dwóch kolejnych lepszy był już 24-latek z Tbilisi. Niewiele brakowało, a decydująca część spotkania skończyłaby się wynikiem 6:0. Basilaszwili oddał jednak serwis w szóstym gemie, zanim zwyciężył ostatecznie 5:7, 7:5, 6:2. W środę jego rywalem będzie leworęczny Luksemburczyk Gilles Muller.

Żadnych problemów z awansem do II rundy nie miał finalista imprezy Pekao Szczecin Open 2016, Dustin Brown. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów spędził na korcie zaledwie 51 minut, w ciągu których czterokrotnie przełamał podanie Paula-Henriego Mathieu. Niemiec pokonał Francuza 6:4, 6:2 i w środę spotka się z innym zawodnikiem gospodarzy, Julienem Benneteau. Pierwszego rywala poznał we wtorek oznaczony "czwórką" Gilles Simon. Francuz dopiero w czwartek skrzyżuje rakiety z Hiszpanem Guillermo Garcią-Lopezem, który zwyciężył Bośniaka Damira Dzumhura 5:7, 6:2, 6:1.

Dzień na kortach w Metz rozpoczął się od triumfu kwalifikanta i zakończył się zwycięstwem tenisisty z eliminacji. Oznaczony "siódemką" Benoit Paire nie powtórzył tegorocznego wyniku z Marsylii, gdzie okazał się lepszy od rodaka Vincenta Millota w stosunku 6:3, 1:6, 6:3. Środowy pojedynek Francuzów zakończył się gładkim zwycięstwem tego drugiego 6:4, 6:3. Paire stracił serwis aż pięciokrotnie i przegrał zasłużenie po zaledwie 66 minutach. Millot w czwartkowym meczu II rundy spotka się z Tunezyjczykiem Malekiem Jazirim lub Chorwatem Ivanem Dodigiem.

Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, Q) - Gregoire Barrere (Francja, Q) 5:7, 7:5, 6:2
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) - Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 5:7, 6:2, 6:1
Dustin Brown (Niemcy) - Paul-Henri Mathieu (Francja) 6:4, 6:2

wolne losy: Dominic Thiem (Austria, 1); David Goffin (Belgia, 2); Lucas Pouille (Francja, 3); Gilles Simon (Francja, 4)