WTA Pekin: Madison Keys przerwała serię Petry Kvitovej i zaledwie jedno zwycięstwo dzieli ją od Singapuru

Madison Keys pokonała Petrę Kvitovą 6:3, 6:7(2), 7:6(5) i awansowała do swojego pierwszego półfinału turnieju WTA Premier Mandatory. Zaledwie jedno zwycięstwo dzieli Amerykankę od podróży do Singapuru.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / WU HONG

Madison Keys przerwała w piątek serię ośmiu kolejnych zwycięstw Petry Kvitovej i awansowała do swojego pierwszego półfinału od rozgrywanych w sierpniu igrzysk olimpijskich. Amerykanka triumfowała na kortach w Pekinie 6:3, 6:7(2), 7:6(5). Pojedynek trwał dwie godziny i 44 minuty.

Początkowo nic nie wskazywało na tak wyrównany mecz, bowiem Keys wygrała pierwszego seta 6:3, a w drugim serwowała przy stanie 6:5. Kvitova tak naprawdę sama oddała w jedenastym gemie własne podanie, popełniając w końcówce podwójny błąd. Czeszka zdołała jednak odrobić straty, wykorzystując słabszą dyspozycję serwisową rywalki, która tylko raz trafiła w karo pierwszym podaniem.

Keys się wyraźnie zdenerwowała i dość szybko oddała pola rywalce w tie breaku. Tuż po ostatniej piłce drugiego seta poprosiła o konsultację z Thomasem Högstedtem.

W decydującej odsłonie 21-latka szybko odskoczyła na 3:1 i miała nawet szanse na 4:1 - wcześniej obroniła break pointy dla rywalki świetnymi podaniami. Kvitova cierpliwie czekała jednak na swoją szansę. Gdy sędzia chciała wywołać kolejną równowagę w piątym gemie, Czeszka poprosiła o sprawdzenie śladu i miała rację. Piłka po zagraniu Amerykanki opuściła kort. W niedługim czasie na tablicy wyników pojawił się rezultat 3:3. O losach tego niezwykle zaciętego pojedynku zadecydował tie break, choć w końcówce leworęczna tenisistka miała aż siedem szans na przełamanie. Po dwóch godzinach i 44 minutach szalę zwycięstwa przechyliła na swoją stronę Keys, która triumfowała 6:3, 6:7(2), 7:6(5).

W 2016 roku Keys wygrała 17 trzysetowych meczów, ponosząc pięć porażek. O awans do finału pekińskiej imprezy i zarazem zdobycie biletu do Singapuru Amerykanka powalczy albo z Johanną Kontą, albo z Shuai Zhang.