Tytuł w debiucie - znakomity początek zawodowej kariery Igi Świątek

Doskonale rozpoczęła swoją zawodową karierę Iga Świątek. 15-letnia Polka wygrała halowy turniej ITF o puli nagród 10 tys. dolarów rozgrywany na kortach twardych w Sztokholmie.

Rafał Smoliński
PAP / Bartłomiej Zborowski

W drodze po premierowe mistrzostwo Iga Świątek udanie przeszła przez eliminacje, a w głównej drabince straciła tylko seta (w ćwierćfinałowym pojedynku z Dunką Karen Barritzą). W niedzielnym finale zdolna tenisistka z Warszawy zwyciężyła Rumunkę Laurę-Ioanę Andrei 6:4, 6:3.

Dzięki zwycięstwu w Sztokholmie Świątek nie tylko sięgnęła w debiucie po pierwsze trofeum, ale także zdobyła 12 punktów do rankingu WTA. Tym samym 7 listopada 2016 roku nasza tenisistka zadebiutuje w światowej klasyfikacji.

Świątek nie opuściła jeszcze szwedzkiej stolicy, bowiem już w niedzielę przystąpiła do eliminacji kolejnego turnieju. Pierwszą przeciwniczkę, rozstawioną z "jedynką" Niemkę Annę Gabric pokonała 6:2, 6:3. W poniedziałek zmierzy się ze Szwedką Sarą Dahlström i jeśli zwycięży, to dołączy do Mai Chwalińskiej, która ma pewne miejsce w głównej drabince.

Andriej Kapaś nie sięgnął w niedzielę po drugie singlowe mistrzostwo w zawodowej karierze. W finale imprezy w niemieckim Bad Salzdetfurth lepszy od niego był najwyżej rozstawiony Belg Christopher Heyman, który triumfował po trzysetowym boju 3:6, 6:4, 6:2. Zabrzanin ciągle ma na koncie tylko jedno trofeum, wywalczone w 2011 roku w halowej imprezie w Opawie.

Duży turniej ITF we francuskim Poitiers wygrała Alicja Rosolska. Warszawianka i partnerująca jej Japonka Nao Hibino rozgromiły w niedzielnym finale rumuńsko-niemiecką parę Alexandra Cadantu i Nicola Geuer 6:0, 6:0.

niedziela, 30 października
wyniki i program turniejów cyklu ITF:

KOBIETY

Poitiers (Francja), 100 tys. dolarów, kort twardy w hali

finał gry podwójnej:

Alicja Rosolska (Polska, 1) / Nao Hibino (Japonia, 1) - Alexandra Cadantu (Rumunia) / Nicola Geuer (Niemcy) 6:0, 6:0