Puchar Davisa: Argentyna i inni mistrzowie bez wygranego debla w finale

Argentyna została triumfatorem 105. edycji Pucharu Davisa. Po raz 23. po tytuł sięgnęła drużyna, która w finale przegrała debla.

PAP/EPA / ANTONIO BAT

Argentyna wróciła ze stanu 1-2 (w grach) oraz 0-2 (w setach) i po raz pierwszy została zwycięzcą Pucharu Davisa. W sobotnim deblu Ivan Dodig i Marin Cilić pokonali 7:6(2), 7:6(4), 6:3 Juana Martina del Potro i Leonardo Mayera. W niedzielę pod ścianą znalazł się Del Potro, który przegrywał z Ciliciem 0-2. Mistrz US Open 2009 jednak wygrał 6:7(4), 2:6, 7:5, 6:4, 6:3 po czterech godzinach i 52 minutach walki. Triumf Argentynie zapewnił Federico Delbonis, który oddał dziewięć gemów Ivo Karloviciowi.

Była to 105. edycja Pucharu Davisa i dopiero po raz 23. po tytuł sięgnęła drużyna, która przegrała debla (od początku rozgrywek jest to trzeci pojedynek w meczu). Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1902 roku. Triumf święcili Amerykanie, choć Dwight Davis i Holcombe Ward przegrali 6:3, 8:10, 3:6, 4:6 z tenisistami z Wysp Brytyjskich Laurencem Dohertym i Reginaldem Dohertym. Pięć lat później tytuł padł łupem Australazji, ale w grze podwójnej Norman Brookes i Anthony Wilding ulegli 6:3, 10:12, 6:4, 2:6, 3:6 reprezentantom USA Karlowi Behrowi i Bealsowi Wrightowi.

Kolejne takie przypadki miały miejsce w 1912 (tytuł dla Wysp Brytyjskich, w deblu górą Australazja), 1922 (4-1 dla USA, jedyny punkt dla Australii wywalczyli Pat O'Hara-Wood i Gerald Patterson), 1927 (triumf Francji, gra podwójna padła łupem Amerykanów) i 1929 roku (ponowne zwycięstwo ekipy Trójkolorowych, w trzeciej grze lepsza reprezentacja USA). W latach 30. i 40. XX wieku aż siedem razy po tytuł sięgnęła drużyna, która przegrała debla: Francja (1932), Wielka Brytania (1933, 1934 i 1936) oraz USA (1938, 1947 i 1949). W 1949 roku Amerykanie Gardnar Mulloy i Bill Talbert prowadzili 2-0 w setach, ale ulegli 6:3, 6:4, 8:10, 7:9, 7:9 Australijczykom Johnowi Bromwichowi i Billowi Sidwellowi.

W 1953, 1964 i 1966 roku triumfowała Australia, mimo przegranego debla. W dwóch pierwszych przypadkach ekipa z antypodów wróciła z 1-2 w meczach z USA. W 1966 roku jedyny punkt dla Indii wywalczyli Ramanathan Krishnan i Jaidip Mukerjea. Pięć lat później Ilie Nastase i Ion Tiriac wygrali w trzech setach ze Stanem Smithem i Erikiem van Dillenem, ale tytuł padł łupem reprezentacji USA. W 1977 roku Paolo Bertolucci i Adriano Panatta zdobyli dla Włoch jedyny punkt w finale z Australią.

W latach 1978-2001 wygrany debel był kluczem do tytułu. W 2002 roku w hali Bercy w Paryżu triumf święciła Rosja, ale w grze podwójnej Nicolas Escude i Fabrice Santoro pokonali 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:4 Jewgienija Kafielnikowa i Marata Safina. O wyniku przesądziła piąta gra, w której jedyny raz w finale nastąpił powrót z 0-2 w setach. Michaił Jużny wygrał 3:6, 2:6, 6:3, 7:5, 6:4 z Paulem-Henrim Mathieu.

W 2004 roku Bob Bryan i Mike Bryan rozbili 6:0, 6:3, 6:2 Juana Carlosa Ferrero i Tommy Robredo. Po tytuł w Sewilli sięgnęła jednak Hiszpania. Sześć lat temu w Belgradzie doszło do pasjonującej batalii w deblu. Arnaud Clement i Michael Llodra pokonali 3:6, 6:7(3), 6:4, 7:5, 6:4 Viktora Troickiego i Nenada Zimonjicia. Mimo prowadzenia 2-1 Francja finał przegrała, a w niedzielnych pojedynkach singlowych Gael Monfils i Michael Llodra nie zdobyli nawet seta.

W 2011 roku w Sewilli Hiszpania była lepsza od Argentyny. W grze podwójnej David Nalbandian i Eduardo Schwank pokonali 6:4, 6:2, 6:3 Feliciano Lopeza i Fernando Verdasco. W miniony weekend Argentyna dołączyła do grona drużyn, które zdobyły tytuł, mimo przegranego debla w finale.