Andżelika Kerber i Andy Murray mistrzami świata ITF

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) przyznała tytuły mistrzów świata za sezon 2016. W singlu wyróżnienia te trafiły do Andżeliki Kerber i Andy'ego Murraya.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / WALLACE WOON

Przy przyznawaniu nagród Międzynarodowa Federacja Tenisowa kieruje się wynikami poszczególnych graczy we wszystkich turniejach, ale szczególną rolę mają rezultaty osiągnięte w imprezach pod egidą ITF, a więc w Wielkim Szlemie, igrzyskach olimpijskich oraz Pucharze Federacji czy Pucharze Davisa.

Andżelika Kerber wygrała w 2016 roku Australian Open i US Open oraz była w finale Wimbledonu i Mistrzostw WTA. Do tego reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów wywalczyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i wspięła się na pierwsze miejsce w rankingu WTA. Na tytuł mistrzyni świata ITF w singlu pań Niemcy czekały od 1996 roku, kiedy wyróżniona w ten sposób po raz siódmy w karierze została Steffi Graf.

Najlepszym tenisistą świata wybrany został Andy Murray. W zakończonym sezonie Brytyjczyk był w finale Australian Open i Rolanda Garrosa oraz sięgnął po tytuł w Wimbledonie i złoty medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Do tego aktywnie uczestniczył w meczach drużyny narodowej w ramach Pucharu Davisa. Murray zakończył rok na pierwszym miejscu w rankingu ATP. ITF wyżej oceniła jego postawę niż Novaka Djokovicia, który triumfował w Melbourne i Paryżu oraz był w finale w Nowym Jorku. Serb szybko jednak odpadł z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

W grze podwójnej tytuł mistrza świata wywalczył brat Andy'ego, Jamie Murray, który stworzył najlepszą parę sezonu wspólnie z Bruno Soaresem. U pań najlepszymi deblistkami zostały Caroline Garcia i Kristina Mladenović. - Andy Murray i Andżelika Kerber swoją ciężką pracą i poświęceniem w pełni zasłużyli na tytuł mistrzowski. Najlepsze pary, Jamie Murray i Bruno Soares oraz Caroline Garcia i Kristina Mladenović, zaprezentowały się znakomicie w swoim pierwszym wspólnym sezonie. Wszyscy ci zawodnicy czuli wielką dumę reprezentując krajowe barwy i są świetnymi ambasadorami naszego sportu - powiedział prezydent ITF, David Haggerty.

Tytuły mistrzowskie zostaną przyznane 6 czerwca 2017 roku podczas uroczystej gali w Paryżu. Wśród wyróżnionych znaleźli się również najlepsi juniorzy, Anastazja Potapowa i Miomir Kecmanović, oraz tenisiści na wózkach, Jiske Griffioen i Gordon Reid.

Biorąc pod uwagę tylko turnieje rozgrywane pod egidą ITF na tytuł mistrzowski bardziej zasłużył...