WTA Indian Wells: będzie rosyjski półfinał?

W turnieju BNP Paribas Open rozgrywanym na kortach twardych w Indian Wells (z pulą nagród 4,5 mln dolarów) zostało już tylko osiem najlepszych zawodniczek. W środę odbędą się pierwsze spotkania ćwierćfinałowe. Wiera Zwonariowa zagra z Caroline Wozniacki, a Dinara Safina zmierzy się z Wiktorią Azarenkę.

O godzinie 19:00 czasu polskiego o półfinał walczyć będą Zwonariowa (nr 4) i Wozniacki (nr 9). Będzie to pierwsza konfrontacja obu tenisistek.

Zwonariowa w drodze do ćwierćfinału bez straty seta wyeliminowała Yung-Jan Chan z Tajwanu, Czeszkę Petrę Kvitovą i Chinkę Na Li. Wozniacki w poprzedniej rundzie pokonała Urszulę Radwańską, a wcześniej uporała się ze Szwajcarką Timeą Bacsinszky i Estonką Kaią Kanepi (nr 18).

Zwonariowa w swojej karierze zdobyła osiem tytułów, w tym jeden w 2009 roku w Pattaya City. Rosjanka miała znakomity ubiegły sezon, w którym wygrała dwa turnieje oraz doszła do finału Turnieju Mistrzyń i po raz pierwszy od 2004 roku znalazła się w czołowej 10.

24-letnia Wiera sezon 2009 rozpoczęła od pierwszego w karierze wielkoszlemowego półfinału (Australian Open). Pod koniec lutego doszła do ćwierćfinału w Dubaju. Bilans tegorocznych spotkań Rosjanki to 15 zwycięstw i dwie porażki.

18-letnia Wozniacki w ubiegłym sezonie zdobyła swoje pierwsze tytuły (Sztokholm, New Haven, Tokio - Japan Open) oraz grała w czwartych rundach Australian Open i US Open. Dzięki tym osiągnięciom Dunka polskiego pochodzenia w ciągu roku awansowała z 64 na 12 miejsce w rankingu.

Sezon 2009 Caroline rozpoczęła od ćwierćfinałów w Auckland i Sydney. W tym drugim turnieju przegrała po trzysetowym boju z Amerykanką Sereną Williams 7:6 (7-5), 3:6, 6:7 (3-7). Dunka nie wykorzystała trzech piłek meczowych przy stanie 6:5 w trzecim secie. Następnie odpadła w trzeciej rundzie Australian Open ulegając reprezentantce gospodarzy Jelenie Dokic. Później doszła do ćwierćfinału w Pattaya City i finału w Memphis.

Wozniacki w 2006 roku wygrała turniej juniorek na trawiastych kortach Wimbledonu oraz doszła do finału Australian Open. W tym samym roku zaliczyła finał French Open (grała w parze z Agnieszką Radwańską). Poza tym w 2005 roku wygrała prestiżowy turniej Orange Bowl (nieoficjalne mistrzostwa świata juniorów).

Wiera Zwonariowa wygrała kilka juniorskich turniejów: Orange Bowl (2000, 2001), Continental Cup (2001) i Yucatan Cup (2001).

Ojciec Caroline Piotr Woźniacki był piłkarzem Miedzi Legnica i Zagłębia Lubin. Jej matka Anna reprezentowała barwy siatkarskiej reprezentacji Polski. Brat tenisistki Patrick jest piłkarzem duńskiego klubu BK Frem.

Spotkanie Safiny (nr 1) z Azarenką (nr 8) rozpocznie się nie wcześniej niż o 3:00 w nocy ze środy na czwartek. W ubiegłym sezonie grały one ze sobą trzy razy i wszystkie spotkania wygrała Rosjanka. Najpierw w walce o finał turnieju w Berlinie zwyciężyła 6:4, 6:1, następnie w Los Angeles 6:3, 6:1. W Montrealu Azarenka zdołała urwać Safinie seta, ale przegrała 0:6, 6:2, 6:3. We wszystkich tych turniejach obecna wiceliderka światowego rankingu zdobywała tytuły.

Safina po znakomitym ubiegłym sezonie (cztery tytuły, finał French Open, srebrny medal olimpijski, półfinał US Open) również w tym roku imponuje formą. Doszła do finałów w Sydney i Australian Open. W Dubaju dopadł ją chwilowy kryzys. Już w drugiej rundzie przegrała z Francuzką Virginie Razzano. Bilans tegorocznych spotkań Rosjanki to 13 zwycięstw i trzy porażki.

Niespełna 23-letnia Safina została pierwszą zawodniczką, która w jednym sezonie pokonała trzy byłe liderki światowego rankingu (2008: Belgijkę Justine Henin, rodaczkę Marię Szarapową i Serbkę Jeleną Jankovic).

Azarenka w ubiegłym sezonie w Berlinie i Montrealu osiągnęła swoje pierwsze półfinały w turniejach I kategorii. Poza tym w najlepszej czwórce znalazła się w Stuttgarcie, a w Gold Coast i Pradze dochodziła do finału. Na zakończenie sezonu po raz pierwszy znalazła się w czołowej 20 rankingu.

19-letnia Azarenka miała znakomity początek sezonu. W Brisbane i Memphis zdobyła swoje pierwsze tytuły, a w Australian Open doszła do czwartej rundy. W lutym Białorusinka znalazła się na najwyższym w karierze 11 miejscu w rankingu WTA. Bilans jej tegorocznych spotkań to 16 zwycięstw i jedna porażka. Tę przegraną poniosła w wyniku kreczu. Wiktoria nie wytrzymała upałów panujących w Melbourne i grając bardzo dobry mecz z późniejszą triumfatorką Sereną Williams musiała się wycofać przy stanie 6:3, 2:4.

Azarenka w pierwszej rundzie pokonała po ponad dwugodzinnym boju reprezentantkę Kazachstanu Jarosławę Szwedową. Następnie ograła Rosjankę Jelenę Wesninę i Izraelkę Shahar Peer, w każdym z tych spotkań spędzając na korcie blisko dwie godziny. Safina również nie miała łatwej drogi do ćwierćfinału. Już w drugiej rundzie opór stawiła jej Bułgarka Cwetana Pironkowa, ale Rosjanka wygrała w dwóch setach po jednej godzinie i 51 minutach walki. W kolejnej rundzie również w dwóch zaciętych setach Safina pokonała Chinkę Shuai Peng (w całym meczu wygrała tylko o dziewięć piłek więcej). Najkrótszy był jej mecz w czwartej rundzie. W ciągu jednej godziny i 35 minut uporała się z Amerykanką Jill Craybas.

Azarenka to mistrzyni juniorskiego Australian Open i US Open (oba 2005). W tym samym roku wygrała deblowe turnieje podczas French Open i Wimbledonu (w parze z Węgierką Agnes Szavay). Przy All England Club triumfowała w grze podwójnej również w 2004 roku (w parze z rodaczką Olgą Goworcową).

Safina jako juniorka doszła do finału Wimbledonu 2001.

Zwyciężczynie obu spotkań zagrają ze sobą w półfinale.