WTA Brisbane: zmarnowany meczbol Kasatkiny w trzygodzinnym maratonie z Muguruzą, wspaniałe osiągnięcie 16-letniej Aiavy

Garbine Muguruza obroniła meczbola i pokonała Darię Kasatkinę 7:5, 3:6, 7:6(7) po trzech godzinach rywalizacji. Ogromny sukces osiągnęła natomiast 16-letnia Destenee Aiava.
Karolina Konstańczak
PAP/EPA / DAVE HUNT

16-letnia Destanee Aiava została we wtorek pierwszą tenisistką urodzoną po roku 2000, która wygrała mecz w głównej drabince turnieju WTA. Australijka, która udanie przeszła przez eliminacje, pokonała Bethanie Mattek-Sands  2:6, 6:3, 6:4 w I rundzie turnieju WTA Premier w Brisbane. Obie tenisistki pierwotnie rozpoczęły starcie już w poniedziałek, jednak przy stanie 2:6, 6:3 i 3:0 na korzyść młodziutkiej faworytki gospodarzy gra została wstrzymana z powodu opadów deszczu.

Rywalką 387. tenisistki świata w II rundzie turnieju będzie rozstawiona z numerem piątym Swietłana Kuzniecowa, która w poniedziałek wygrała swój 600. mecz w karierze - Mijałam tenisistów, których wcześniej widziałam tylko w telewizji - przyznała szczęśliwa Aiava. - Byłam podekscytowana.

Australijka zdradziła, jak zainteresowała się tenisem. - Oglądałam w telewizji jeden z meczów Sereny Williams w trakcie Australian Open. Pomyślałam wówczas, że chce być liderką rankingu.

Garbine Muguruza i Daria Kasatkina przez trzy godziny rywalizowały o awans do ćwierćfinału turnieju WTA Premier w Brisbane. Pierwszego seta Hiszpanka wygrała 7:5, natomiast drugiego Rosjanka 6:3. Prawdziwe emocje przyniosła decydująca odsłona. W niej triumfatorka Rolanda Garrosa 2016 objęła prowadzenie 4:1, jednak w dość krótkim czasie przegrywała 4:5 ze stratą podania. Finalnie o losach całego meczu zadecydował tie break. W nim czwarta rozstawiona wypracowała sobie pierwszego meczbola po podwójnym błędzie rywalki, ale po chwili obie zrównały się na 6-6. Następnie przyszła kolej na meczową okazję dla Kasatkiny. 19-latce uciekła jednak szansa po winnerze rywalki. Finalnie to bardziej utytułowana z tenisistek zwyciężyła w całym spotkaniu 7:5, 3:6, 7:6(7). Kolejną rywalką Muguruzy będzie albo Swietłana Kuzniecowa, albo 16-letnia Destanee Aiava.

Karolina Pliskova po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału turnieju organizowanego w Brisbane. Czeszka nie miała we wtorek większych kłopotów z pokonaniem Asii Muhammad, tenisistki, która w swojej dotychczasowej karierze wygrała tylko dwa spotkania w głównej drabince WTA. Po godzinie i 14 minutach Czeszka zwyciężyła 6:1, 6:4. Jej kolejną rywalką będzie albo Roberta Vinci, rozstawiona z numerem ósmym, albo Misaki Doi.

Elina Switolina i Shelby Rogers spędziły we wtorek na korcie dwie godziny i 21 minut. Lepsza w maratonie okazała się Ukrainka, która zwyciężyła 7:5, 2:6, 7:5. W decydującym secie szósta rozstawiona prowadziła już 4:1, jednak pozwoliła Amerykance odrobić straty, przez co wyrównana walka toczyła się do samego końca. Ćwierćfinałową rywalką Switoliny będzie albo Andżelika Kerber, występująca z "jedynką" przy nazwisku, albo posiadająca dziką kartę Ashleigh Barty.

Brisbane International, Brisbane (Australia)