Australian Open: Serena Williams ostudziła zapędy Belindy Bencić, udane otwarcie Dominiki Cibulkovej

Serena Williams pokonała Belindę Bencić w I rundzie Australian Open, pierwszej lewy Wielkiego Szlema w tym sezonie. Zwycięstwo odniosła także Dominika Cibulkova.

Kacper Kowalczyk
PAP/EPA / JULIAN SMITH
Celem Sereny Williams na kortach Melbourne Park, czego nie ukrywa sama Amerykanka, jest zdobycie 23. tytułu wielkoszlemowego w karierze i pobicie rekordu Margaret Smith Court. Na sam początek turnieju wiceliderce rankingu WTA przyszło mierzyć się z Belindą Bencić.

Szwajcarka dotrzymywała tempa Amerykance do samej końcówki premierowej odsłony, kiedy to została przełamana, a set powędrował na konto rywalki. W drugiej partii Williams szybko odskoczyła 18-latce i pomimo małego zrywu Bencić, awansowała do kolejnej rundy, w której zagra z Lucie Safarovą.

Udanie swój 10. występ z rzędu w Australian Open rozpoczęła Dominika Cibulkova. Finalistka tych zawodów sprzed trzech lat tylko na chwilę straciła kontrolę nad meczem z Denisą Allertovą, kiedy to w końcowych fragmentach I seta Czeszka odrobiła stratę przełamania. Po chwili rozstawiona z "szóstką" Słowaczka znów przeważała na korcie i po 104 minutach zeszła z Hisense Arena jako zwyciężczyni.

Donna Vekić wygrała pierwszy mecz w głównej drabince Wielkiego Szlema od blisko dwóch sezonów. Chorwatka, która z trzema ostatnimi edycjami Australian Open pożegnała się już w I rundzie, tym razem pokonała młodszą o rok reprezentantkę gospodarzy Lizette Cabrerę.

Bardzo cenne zwycięstwo odniosła również 18-letnia Anna Blinkowa. Finalistka juniorskiego Wimbledonu 2015 potwierdziła swoją formę z kwalifikacji i wyeliminowała z dalszej rywalizacji Monikę Niculescu. Kolejną przeciwniczką Rosjanki będzie rozstawiona z "piątką" Karolina Pliskova.

Blisko trzy godziny trwało dwusetowe starcie Julii Putincewej z Larą Arruabarreną. Długość tego spotkania mogła dobić do jeszcze większych rozmiarów, o ile Hiszpanka wykorzystałaby prowadzenie 5:2 w drugiej partii lub którąś z sześciu piłek setowych. Ostatecznie po dwóch tie-breakach lepsza okazała się Kazaszka i to ona w II rundzie zmierzy się z Jeleną Ostapenko.

Australian Open
, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród w singlu kobiet 15 mln dolarów australijskich
wtorek, 17 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Serena Williams (USA, 2) - Belinda Bencić (Szwajcaria) 6:4, 6:3
Dominika Cibulkova (Słowacja, 6) - Denisa Allertova (Czechy) 7:5, 6:2
Jelena Wiesnina (Rosja, 14) - Ana Bogdan (Rumunia, Q) 7:5, 6:2
Alize Cornet (Francja, 28) - Myrtille Georges (Francja, WC) 6:3, 4:6, 6:1
Julia Putincewa (Kazachstan, 31) - Lara Arruabarrena (Hiszpania) 7:6(6), 7:6(10)
Anna Blinkowa (Rosja, Q) - Monica Niculescu (Rumunia) 6:2, 4:6, 6:4
Jelena Ostapenko (Łotwa) - Lin Zhu (Chiny, Q) 6:4, 6:0
Maria Sakkari (Grecja) - Anett Kontaveit (Estonia) 6:0, 6:4
Sara Errani (Włochy) - Risa Ozaki (Japonia) 7:5, 6:1
Naomi Osaka (Japonia) - Luksika Kumkhum (Tajlandia, WC) 6:7(2), 6:4, 7:5
Oceane Dodin (Francja) - Cagla Buyukakcay (Turcja) 7:5, 6:7(1), 6:2
Donna Vekić (Chorwacja) - Lizette Cabrera (Australia, WC) 7:5, 6:2