WTA Tajpej: awans Eliny Switoliny po obronie piłek meczowych, porażka Samanthy Stosur

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RITCHIE B. TONGO /
PAP/EPA / RITCHIE B. TONGO /

Ukrainka Elina Switolina pokonała 6:1, 3:6, 7:6(4) Tunezyjkę Ons Jabeur w ćwierćfinale turnieju WTA International w Tajpej. Do półfinału nie awansowała Australijka Samantha Stosur.

Ons Jabeur (WTA 181) była o krok od pierwszego w karierze półfinału w głównym cyklu. W trzecim secie Tunezyjka prowadziła 5:3. W dziewiątym gemie miała cztery piłki meczowe. Dwa razy serwowała po zwycięstwo, przy 5:4 i 6:5. Jednak lepsza okazała się Elina Switolina (WTA 13), która wygrała 6:1, 3:6, 7:6(4) po godzinie i 55 minutach.

W całym meczu było 11 przełamań, z czego sześć na korzyść Switoliny. Ukraince naliczono 16 kończących uderzeń i 34 niewymuszone błędy. Jabeur miała 40 piłek wygranych bezpośrednio i 64 pomyłki. Dla Tunezyjki był to drugi ćwierćfinał w głównym cyklu (po Baku 2013). Switolina awansowała do drugiego półfinału w 2017 roku (po Brisbane).

Kolejną rywalką Ukrainki będzie Mandy Minella (WTA 93), która wygrała 1:6, 6:3, 7:5 z Lin Zhu (WTA 122). Reprezentantka Luksemburga miała pięć szans na przełamanie i wszystkie wykorzystała. Zdobyła o osiem punktów mniej od rywalki (96-104), ale awansowała do pierwszego półfinału w głównym cyklu od września 2013 roku (Taszkent).

Samantha Stosur (WTA 23) przegrała 4:6, 4:6 z Shuai Peng (WTA 71). Chinka obroniła dziewięć z 11 break pointów i zaserwowała sześć asów. Trwające 99 minut spotkanie zakończyła z dorobkiem 23 kończących uderzeń i sześciu niewymuszonych błędów. Australijka miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek. Było to siódme spotkanie obu tenisistek. W sześciu poprzednich lepsza była Stosur.

W półfinale Peng zagra z Lucie Safarovą (WTA 55), która pokonała 6:4, 7:6(1) Misaki Doi (WTA 41). W trwającym godzinę i 43 minut meczu Czeszka zaserwowała 10 asów i obroniła osiem z 10 break pointów. Naliczono jej 46 kończących uderzeń i 44 niewymuszone błędy. Japonka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. Safarova wygrała cztery z sześciu dotychczasowych spotkań z Peng.

Taiwan Open, Tajpej (Tajwan) WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów piątek, 3 lutego

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 1) - Ons Jabeur (Tunezja, Q) 6:1, 3:6, 7:6(4) Shuai Peng (Chiny) - Samantha Stosur (Australia, 2/WC) 6:4, 6:4 Lucie Safarova (Czechy, WC) - Misaki Doi (Japonia, 6) 6:4, 7:6(1) Mandy Minella (Luksemburg) - Lin Zhu (Chiny) 1:6, 6:3, 7:5

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Kto awansuje do finału turnieju WTA w Tajpej?