Puchar Davisa: Fabio Fognini bohaterem Włoch. Argentyna nie obroni tytułu

Fabio Fognini pokonał 2:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:2 Argentyńczyka Guido Pellę i zapewnił Włochom awans do ćwierćfinału Grupy Światowej Pucharu Davisa.

PAP/EPA / DAVID FERNANDEZ

Reprezentacje Włoch i Argentyny stoczyły w Buenos Aires niesamowitą batalię o ćwierćfinał. Po piątkowych pojedynkach singlowych drużyna z Półwyspu Apenińskiego prowadziła 2-0 dzięki zwycięstwom Paolo Lorenziego i Andreasa Seppiego. W sobotę Simone Bolelli i Fabio Fognini mieli piłkę meczową na wagę ćwierćfinału. Tymczasem po trzech dniach rywalizacji w Buenos Aires był remis 2-2. W niedzielę, w przerywanym przez deszcz pojedynku, Carlos Berlocq pokonał w pięciu setach Paolo Lorenziego.

Decydująca piąta gra odbyła się w poniedziałek i była niezwykle emocjonująca, jak cały mecz. Fabio Fognini przegrywał 0-2 w setach, ale odrodził się i pokonał 2:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:2 Guido Pellę po czterech godzinach i 14 minutach walki.

W I secie Fognini grał bardzo nerwowo i chaotycznie. Miało problem z przebiciem kilku piłek i popełniał mnóstwo błędów. Dwa razy oddał podanie i przegrywał 0:4. Jednak już czwarty gem pokazał, że zaczyna powoli łapać swój rytm gry. Włoch miał w nim cztery break pointy. Gra się wyrównała, ale w II partii mąż Flavii Pennetty nie wykorzystał prowadzenia 3:1. W III, IV i V secie Fognini zdecydowanie poprawił jakość swojego serwisu. Nie oddał go ani razu, a sam przełamał rywala cztery razy.

W całym spotkaniu Fognini wykorzystał pięć z 22 break pointów. Włochowi naliczono 46 kończących uderzeń i 110 niewymuszonych błędów. Pella miał 21 piłek wygranych bezpośrednio i 80 pomyłek.

Już w pierwszej rundzie odpadli mistrzowie (Argentyna) i finaliści (Chorwacja) Pucharu Davisa 2016. W ćwierćfinale 106. edycji mistrzostw świata w tenisie mężczyzn Włochy zmierzą się na wyjeździe z Belgią. Mecz ten odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia.

Argentyna - Włochy 2:3, Parque Sarmiento, Buenos Aires (Argentyna)
I runda Grupy Światowej, kort ziemny
piątek-poniedziałek, 3-6 lutego

Gra 1.: Guido Pella - Paolo Lorenzi 3:6, 3:6, 3:6
Gra 2.: Carlos Berlocq - Andreas Seppi 1:6, 2:6, 6:1, 6:7(6)
Gra 3.: Leonardo Mayer / Carlos Berlocq - Simone Bolelli / Fabio Fognini 6:3, 6:3, 4:6, 2:6, 7:6(7)
Gra 4.: Carlos Berlocq - Paolo Lorenzi 4:6, 6:4, 6:1, 3:6, 6:3
Gra 5.: Guido Pella - Fabio Fognini 6:2, 6:4, 3:6, 4:6, 2:6

Czy Włochy awansują do półfinału Pucharu Davisa 2017?