Puchar Federacji: Katarzyna Piter wciąż niepokonana w Tallinie, Polki na prowadzeniu

Katarzyna Piter pokonała Jekatierinę Gorgodze i dała reprezentacji Polski prowadzenie w meczu z Gruzją w rozgrywanym w Tallinie turnieju Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji.

Kacper Kowalczyk
Katarzyna Piter / Na zdjęciu: Katarzyna Piter

W meczu przeciwko Austriaczkom pierwszego dnia rywalizacji to Katarzyna Piter okazała się bohaterką polskiej drużyny. Zdobyła punkt w singlu, a po kilku godzinach wygrała także grę podwójną wspólnie z Paulą Kanią, dzięki czemu Polki objęły prowadzenie w Grupie A.

Po zwycięstwie Austriaczek z Gruzinkami, Biało-Czerwone spadły na 2. miejsce, jednak wynik 2:1 otworzył im jeszcze więcej dróg awansu do meczu o baraż o powrót do Grupy Światowej II. Polkom potrzebne było zaledwie jedno zwycięstwo w dwóch setach, niezależnie czy pozostałe dwa spotkania też ułożą się po ich myśli.

Na taki korzystny wynik zapowiadało się na początku I seta. Piter już w piątym gemie przełamała Jekaterinę Gorgodze i po chwili objęła prowadzenie 4:2. Wkrótce jednak poznaniankę dopadł kryzys i pięć z kolejnych sześciu gemów wraz ze zwycięstwem w I secie trafiło na konto Gruzinki, która piłkę setową miała już przy stanie 5:4.

Przegrana odsłona zadziałała na Polkę motywująco. Od początku drugiej partii to ona zaczęła przeważać na korcie i równie szybko odebrała serwis Gruzince. Po pierwszym z przełamań Gorgodze skorzystała z przerwy medycznej, ale nie wybiła tym Piter z rytmu, który dał jej pewne zwycięstwo 6:2.

Dobra dyspozycja poznanianki trwała także w decydującym secie, ale rywalka nie poddawała się. Na każdego breaka na korzyść Polki odpowiadała natychmiastowo, nie pozwalając jej odskoczyć na więcej niż gema przewagi. Nie powiodło jej się to jednak w najważniejszym momencie.

Co prawda, przy stanie 5:4 Piter nie uniknęła niepotrzebnych nerwów i dopiero za czwartą piłką meczową sięgnęła po zwycięstwo, ale najważniejsze jest to, że poznanianka wyprowadziła reprezentację Polski na prowadzenie. W drugiej grze singlowej Magda Linette zmierzy się z Sofią Szapatawą.

Polska - Gruzja 1:0, Tallink Tennis Centre, Tallin (Estonia)
Grupa I Strefy Euroafrykańskiej, Grupa A, kort twardy w hali
piątek, 10 lutego

Gra 1.: Katarzyna Piter - Jekaterina Gorgodze 5:7, 6:2, 6:4
Gra 2.: Magda Linette - Sofia Szapatawa
Gra 3.: Paula Kania / Magdalena Fręch - Oksana Kałasznikowa / Sofia Szapatawa

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych wraca po zimowej przerwie! Hity tej rundy rozgrywek, między innymi mecz Orlen Wisły Płock (12.02, godz. 17:25) pokażą Eleven Sports i Eleven Extra. Zobacz to NA ŻYWO na elevensports.pl lub u takich operatorów jak nc+, Cyfrowy Polsat, UPC, Vectra, Toya, INEA czy Netia.

Czy Polki pokonają Gruzinki i wygrają rywalizację w Grupie A Grupy I Strefy Euroafrykańskiej?