ATP Sao Paulo: historyczne zwycięstwo Pablo Cuevasa w dwudniowym finale

Pablo Cuevas wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP World Tour 250 w Sao Paulo. W przełożonym na poniedziałek z powodu opadów deszczu finale Urugwajczyk w trzech setach pokonał Alberta Ramosa.

Marcin Motyka
PAP/EPA / SEBASTIAO MOREIRA

To był prawdziwy maraton. Rozpoczęli w niedzielę po godz. 16:00 czasu lokalnego. Zakończyli w poniedziałek o 1940. Wszystko przez opady deszczu, które utrudniały Pablo Cuevasowi i Albertowi Ramosowi walkę w finale turnieju ATP w Sao Paulo.

W niedzielę pojedynek został przerwany przy prowadzeniu Ramosa 7:6(3) i 3:3. W poniedziałek po pierwszym gemie, w którym Cuevas uzyskał przełamanie, gra znów została zatrzymana. Tym razem dlatego, że Urugwajczyk zgłaszał zastrzeżenia co do jakości nawierzchni. Obsługa kortu musiała zabrać się do pracy i pod czujnym okiem samego Cuevasa oraz sędziego stołkowego Carlosa Bernardesa naprawiała kort.

Drugą partię Cuevas, mistrz dwóch ostatnich edycji Brasil Open, wygrał 6:4. W trzeciej od początku miał przewagę, ale nie potrafił jej wyegzekwować. W trzecim gemie nie wykorzystał szans na przełamanie, ale w piątym gemie uzyskał breaka po tym, jak Ramos posłał nieudany skrót.

Wszystko było w rękach Urugwajczyka. Miał przewagę przełamania w decydującym secie, ale musiał mieć się na baczności, bo Ramos nie miał zamiaru poddawać się bez walki. W dziewiątym gemie Hiszpan obronił dwie piłki meczowe i zachował swoje nadzieję na triumf.

Cuevas jednak zakończył mecz swoim zwycięstwem. W dziesiątym gemie wypracował dwa meczbole przy własnym podaniu. Pierwszego zmarnował, ale przy drugim całkowicie zaskoczył przeciwnika. Zaserwował bowiem "od dołu", a Ramos wyrzucił bekhend w aut.

Tym samym Cuevas zapisał się w historii jako pierwszy tenisista w dziejach, który trzy razy z rzędu triumfował w turnieju ATP w Sao Paulo. Wyrównał również rekord trzech tytułów należący do Nicolása Almagro. Hiszpan wygrywał Brasil Open w sezonach 2008 i 2011-12.

Za wygraną w Sao Paulo Cuevas zainkasuje 250 punktów do rankingu ATP oraz ponad 81 tys. dolarów gratyfikacji finansowej. Ramos natomiast otrzyma 150 "oczek" oraz 42,7 tys. dolarów.

Brasil Open, Sao Paulo (Brazylia)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 455,56 tys. dolarów
niedziela-poniedziałek, 5-6 marca

finał gry pojedynczej:

Pablo Cuevas (Urugwaj, 3) - Albert Ramos (Hiszpania, 2) 6:7(3), 6:4, 6:4

Czy Pablo Cuevas zostanie pierwszym tenisistą, który zdobędzie cztery tytuły w turnieju ATP w Sao Paulo?