ATP Indian Wells: Roger Federer pokonał Stana Wawrinkę w szwajcarskim finale, 90. tytuł Maestro

Roger Federer wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP World Tour Masters 1000 w Indian Wells. W niedzielnym finale Szwajcar w dwóch setach pokonał rodaka, Stana Wawrinkę.

Marcin Motyka
PAP/EPA / PAUL BUCK

Po raz pierwszy w historii turnieju ATP w Indian Wells w finale spotkało się dwóch reprezentantów Szwajcarii. Obaj do decydującego spotkania doszli w zupełnie innym stylu. Roger Federer imponował, nie stracił seta ani serwisu. Stan Wawrinka natomiast zmagał się z problemami, zwłaszcza w meczach z Yoshihito Nishioką (IV runda) i Dominikiem Thiemem (ćwierćfinał), w których wygrywał dopiero po tie breakach trzeciego seta.

Faworytem niedzielnego meczu był Federer, który wygrał 19 z 22 poprzednich starć, w tym wszystkie 14 na nawierzchni twardej. Ale Wawrinka jedyny tytuł rangi Masters 1000 (Monte Carlo 2014) zdobył, pokonując w finale właśnie rodaka.

Od początku spotkania obaj narzucili bardzo wysokie tempo. Znakomicie serwowali i posyłali fantastyczne uderzenia z głębi kortu. Inauguracyjna odsłona padła łupem Federera, który wykorzystał jedyny słabszy moment rywala. W dziesiątym gemie Wawrinka oddał serwis, przy setbolu posyłając forhend w aut.

Druga partia rozpoczęła się od przełamania na korzyść Wawrinki. Dla Federera była to pierwsza strata podania w całym turnieju. Strata, którą błyskawicznie odrobił, wyrównując na 2:2.

Podobnie jak w pierwszym secie, tak i w drugim w końcówce Wawrinka nie wytrzymał presji. W 12. gemie przy podaniu przeciwnika Federera wywalczył meczbola. W ostatnim punkcie doszło do długiej wymiany, którą tenisista z Bazylei zakończył wolejem.

W ciągu 80 minut gry Federer zaserwował dwa asy, przy własnym podaniu zdobył 74 proc. rozegranych punktów, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów, posłał 23 zagrania kończące i popełnił 15 niewymuszonych błędów. Wawrince natomiast zapisano pięć asów, 17 winnerów i 21 pomyłek własnych.

Dla Federera to 90. w karierze tytuł rangi ATP World Tour. W erze zawodowego tenisa więcej mistrzostw mają jedynie Jimmy Connors (109) i Ivan Lendl (94). W imprezie rangi ATP Masters 1000 triumfował po raz 25. Pod tym względem ustępuje Novakowi Djokoviciowi (30) i Rafaelowi Nadalowi (28).

W Indian Wells Szwajcar zwyciężył po raz piąty (poprzednio w latach 2004-06 i 2012), czym wyrównał rekord Djokovicia.

Za triumf Federer zainkasuje 1000 punktów do rankingu ATP oraz 1,1 mln dolarów premii finansowej. Wawrinka na pocieszenie otrzyma 600 "oczek" i 573,6 tys. dolarów.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy (Plexipave), pula nagród 6,993 mln dolarów
niedziela, 19 marca

finał gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 9) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) 6:4, 7:5

Program i wyniki turnieju mężczyzn ZOBACZ WIDEO Himalaista Adam Bielecki: nawet jeśli urwie mi nogę, do końca będę walczył o życie
Czy Roger Federer wygra 30 turniejów rangi Masters 1000?