ATP Houston: Steve Johnson nieoczekiwanie pokonał Jacka Socka, Thomaz Bellucci zatrzymał Ernesto Escobedo

Steve Johnson w trzech setach pokonał najwyżej rozstawionego Jacka Socka w półfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Houston. W finale Amerykanin zagra z Thomazem Belluccim, który wygrał z rewelacyjnym Ernesto Escobedo.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ANTONIO LACERDA

Jack Sock i Steve Johnson znają się jak łyse konie. W zeszłym roku zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w deblu. W sobotę zmierzyli się ze sobą w półfinale turnieju ATP w Houston. Faworytem był Sock - spośród wszystkich aktywnych amerykańskich tenisistów najlepiej czujący się na nawierzchni ziemnej. Zresztą ma już na koncie tytuł na mączce, i to właśnie w imprezie US Men's Clay Court Championships - w 2015 roku.

Ale doszło do niespodzianki. Sock, choć prowadził 3:1 w decydującym secie, przegrał z rodakiem 6:4, 4:6, 3:6 po dwugodzinnej batalii. - To nie był łatwy mecz, bo dobrze się znamy, ale dzięki temu wiedziałem, czego się spodziewać. Łatwiej mi było przewidywać, jak on będzie grał. W trzecim secie zaczął popełniać więcej błędów, rzadziej trafiał pierwszym serwisem, i to wykorzystałem - powiedział Johnson, który pokonał swojego kolegę drugi raz w szóstej konfrontacji w głównym cyklu.

Tym samym Johnson awansował do trzeciego finału w głównym cyklu w karierze. W 2015 roku przegrał mecz o tytuł w Wiedniu, natomiast w zeszłym sezonie zwyciężył na trawie w Nottingham.

W drugim półfinale Thomaz Bellucci zatrzymał rewelacyjnego Ernesto Escobedo. 20-letni Amerykanin, który przed startem US Men's Clay Court Championships nigdy nie wygrał meczu na korcie ziemnym, dotarł aż do 1/2 finału i stał się najmłodszym amerykańskim półfinalistą tego turnieju od 14 lat. Na tym jednak jego przygoda się zakończyła. W sobotę Escobedo uległ Bellucciemu 7:5, 4:6, 2:6.

- Nie było łatwo, bo był to mój kolejny trzysetowy mecz. Do Houston przyleciałem w niedzielę, przed pierwszym meczem trenowałem tylko raz i nie mogłem się spodziewać, że będę tu grał tak dobrze - mówił Brazylijczyk, który w niedzielę będzie mógł zdobyć piąty tytuł w ósmym finale.

Niedzielny finał (początek o godz. 21:00 czasu polskiego) będzie drugim pojedynkiem pomiędzy Johnsonem a Belluccim. W styczniu 2016 roku w I rundzie Australian Open Amerykanin wygrał 6:3, 6:2, 6:2.

US Men's Clay Court Championship, Houston (USA)