Puchar Federacji: sensacja w Mińsku, Alaksandra Sasnowicz i Aryna Sabalenka dały Białorusinkom finał!

Alaksandra Sasnowicz i Aryna Sabalenka zapewniły Białorusinkom sensacyjne zwycięstwo nad Szwajcarkami w półfinale Grupy Światowej Pucharu Federacji.

PAP/EPA / SALVATORE DI NOLFI

Cziżowka-Ariena w Mińsku po raz drugi w tym roku okazała się dla Białorusinek szczęśliwa. W lutym podopieczne Edwarda Dubrowa wyeliminowały Holenderki, a w ten weekend w półfinale pokonały Szwajcarki. To ogromna sensacja, jeśli weźmie się pod uwagę, że w obu meczach zabrakło Wiktorii Azarenki. Była liderka rankingu będzie mogła wystąpić w listopadowym finale, bo latem wróci na korty po urodzeniu dziecka.

Po sobotnich pojedynkach był remis. W niedzielę na początek Alaksandra Sasnowicz (WTA 96) pokonała 6:2, 7:6(2) Timeę Bacsinszky (WTA 22). W II secie Szwajcarka z 3:5 doprowadziła do tie breaka, ale w nim nie miała nic do powiedzenia. W ciągu 95 minut Białorusinka posłała 22 kończące uderzenia i popełniła 24 niewymuszone błędy. Dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Bacsinszky naliczono osiem piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Awans Białorusinkom zapewniła Aryna Sabalenka (WTA 125), która 5 maja skończy 19 lat. Nastolatka pokonała 6:3, 2:6, 6:4 Viktoriję Golubić (WTA 54). W trwającym dwie godziny i osiem minut spotkaniu reprezentantce gospodarzy zanotowano 33 kończące uderzenia i 64 niewymuszone błędy. Szwajcarka miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. Sabalenka zdobyła 101 ze 190 rozegranych punktów.

Szwajcaria w półfinale wystąpiła drugi rok z rzędu. Jedyny raz do finału doszła w 1998 roku. Białoruś, która po raz pierwszy rywalizuje w Grupie Światowej, w listopadzie powalczy o tytuł. Zmierzy się u siebie z USA lub na wyjeździe z Czechami.

Białoruś - Szwajcaria 3:2, Cziżowka-Ariena, Mińsk (Białoruś)