WTA Stambuł: awans Eliny Switoliny, Cagla Buyukakcay znów błyszczy w Turcji

Ukrainka Elina Switolina pokonała 6:3, 6:3 Rumunkę Alexandrę Cadantu i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International w Stambule.

PAP/EPA / STRINGER

W I rundzie Elina Switolina (WTA 13) przegrała seta do zera z Wiktorią Kamienską. W walce o ćwierćfinał Ukrainka oddała sześć gemów Alexandra Cadantu (WTA 292). W trwającym 90 minut meczu 22-latka z Charkowa wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie inna Rumunka Sorana Cirstea (WTA 66), którą w ubiegłym roku wyeliminowała w I rundzie Rolanda Garrosa.

Elise Mertens (WTA 67) pokonała 7:6(3), 3:6, 6:3 Sarę Errani (WTA 110). W III secie Włoszka z 0:4 zbliżyła się na 3:4, ale przegrała dwa kolejne gemy. W trwającym dwie godziny i 45 minut meczu finalistce Rolanda Garrosa 2012 naliczono 28 kończących uderzeń i 34 niewymuszone błędy. Mertens miała 50 piłek wygranych bezpośrednio i 48 pomyłek.

W ćwierćfinale Belgijka spotka się z Caglą Buyukakcay (WTA 181), która ponownie błyszczy w Stambule. Broniąca tytułu Turczynka wygrała 6:4, 7:6(5) z rozstawioną z numerem drugim Timeą Babos (WTA 30). W drugim gemie I seta reprezentantka gospodarzy odparła trzy break pointy przy 0:40, a następnie zaliczyła przełamanie na 2:1. Do końca utrzymała przewagę. W II partii Węgierka z 0:2 wyszła na 3:2. Przy 5:5 oddała podanie, ale udało się jej doprowadzić do tie breaka. W nim górą była Buyukakcay, która ucieszyła miejscowych kibiców.

Jana Cepelova (WTA 97) pokonała 6:4, 7:6(3) Sarę Sorribes (ATP 82). W II partii Słowaczka wróciła z 1:3, a przy 5:6 obroniła dwie piłki setowe. W trwającym dwie godziny i jedną minutę meczu Hiszpanka popełniła dziewięć podwójnych błędów i zdobyła tylko osiem z 29 punktów przy swoim drugim podaniu. Cepelova sześć razy dała się przełamać, a sama wykorzystała siedem z 16 break pointów. W ćwierćfinale Słowaczka zagra z 16-letnią Dianą Jastremską (WTA 420).

W starciu dwóch reprezentantek gospodarzy Basak Eraydin (WTA 257) zgarnęła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu i pokonała 6:1, 6:3 Aylę Aksu (WTA 312). W ćwierćfinale 22-latka ze Stambułu spotka się z Iriną-Camelią Begu (WTA 33).

TEB BNP Paribas Istanbul Cup, Stambuł (Turcja)