WTA Madryt: Simona Halep przetrwała napór Samanthy Stosur, awans Swietłany Kuzniecowej

Rumunka Simona Halep pokonała 6:4, 4:6, 6:4 Australijkę Samanthę Stosur i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier Mandatory w Madrycie.

PAP/EPA / JUANJO MARTIN

Simona Halep (WTA 8) drugi rok z rzędu wyeliminowała Samanthę Stosur (WTA 26) w Madrycie. W ubiegłym roku w półfinale Rumunka straciła dwa gemy. Tym razem pokonała Australijkę po trzysetowej batalii. Było to piąte spotkanie tych tenisistek na korcie ziemnym. Trzy razy zmierzyły się w Rolandzie Garrosie (2010, 2011, 2016) i za każdym razem lepsza była Stosur. Bilans ich wszystkich meczów to teraz 6-4 dla Halep.

W trwającym godzinę i 51 minut meczu Rumunka wykorzystała wszystkie trzy szanse na przełamanie. Naliczono jej 24 kończące uderzenia i 12 niewymuszonych błędów. Stosur miała 31 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Finalistka imprezy z 2015 roku Swietłana Kuzniecowa (WTA 9) wróciła z 2:4 w II secie i pokonała 6:4, 7:5 Qiang Wang (WTA 64). W trwającym 88 minut meczu Rosjanka wykorzystała cztery z 10 break pointów i zdobyła o trzy punkty więcej od Chinki (65-62). Kolejną rywalką mistrzyni Rolanda Garrosa 2009 będzie Eugenie Bouchard, która wyeliminowała Andżelikę Kerber.

Anastasija Sevastova (WTA 22) wygrała 7:5, 6:2 z Larą Arruabarreną (WTA 62). W pierwszej partii Hiszpanka z 2:5 wyrównała na 5:5 odpierając trzy piłki setowe, ale przegrała osiem z 10 kolejnych gemów. W ciągu 81 minut obie tenisistki popełniły po 27 niewymuszonych błędów. Łotyszka miała prawie dwa razy więcej kończących uderzeń (23-12).

Szansy na ćwierćfinał nie wykorzystała Carla Suarez (WTA 24), która prowadziła 3:0 w III secie meczu z Coco Vandeweghe (WTA 20). Amerykanka zwyciężyła 5:7, 6:4, 7:5 po dwóch godzinach i 27 minutach walki. Obie tenisistki miały po 13 break pointów. Reprezentantka USA uzyskała o jedno przełamanie więcej (6-5). W ćwierćfinale Vandeweghe zagra z broniącą tytułu Halep i będzie to ich pierwsze spotkanie.

Kiki Bertens (WTA 19) pokonała 6:1, 7:5 Irinę-Camelię Begu (WTA 36). W trwającym 87 minut meczu Holenderka zaserwowała sześć asów i wykorzystała siedem z dziewięciu break pointów. Kolejną rywalką półfinalistki Rolanda Garrosa 2016 będzie Sevastova, z którą zmierzy się po raz pierwszy.