WTA Miami: Serena Williams vs Wiktoria Azarenka w finale

Serena Williams i Wiktoria Azarenka będą walczyć o triumf w turnieju Sony Ericsson Open rozgrywanym na kortach twardych w Miami (z pulą nagród 4,5 mln dolarów). Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godzinie 18:30 i będzie transmitowane przez stację Eurosport.

Wiktoria Azarenka będzie próbowała zrewanżować się Serenie Williams, za pechową porażkę w czwartej rundzie tegorocznego Australian Open. Białorusinka wygrała pierwszego seta 6:3. Szybko jednak wyczerpały się jej zapasy sił i przy stanie 2:4 w drugim secie była zmuszona skreczować. Nie dość, że w Melbourne panowały niezwykle trudne warunki to jeszcze Azarenka była chora i w trakcie spotkania doznawała zawrotów głowy. Obie zawodniczki spotkały się jeszcze rok wcześniej, także w Australian Open. Górą również była Amerykanka.

19-letnia Wiktoria Azarenka od początku sezonu jest w rewelacyjnej formie. W pierwszym starcie w sezonie od razu zdobyła swój pierwszy w karierze tytuł. W Brisbane w finale pokonała Francuzkę Marion Bartoli. Po Australian Open Białorusinka zagrała w Memphis i święciła drugi triumf. Tym razem pokonała Dunkę Caroline Wozniacki. Wreszcie w prestiżowym turnieju w Indian Wells doszła do półfinału eliminując po drodze najwyżej rozstawioną Rosjankę Dinarę Safinę. Przegrała dopiero z późniejszą triumfatorką Wierą Zwonariową. Teraz po raz pierwszy w karierze zagra w finale turnieju kategorii Premier.

Azarenka wcześniej dwa razy grała w półfinałach turniejów najwyższej kategorii: w Berlinie i Montrealu. Oba osiągnęła w ubiegłym sezonie i za każdym razem jej pogromczynią okazywała się Safina. Białorusinka w ciągu ubiegłego sezonu awansowała z 30 na 15 miejsce w rankingu. Znakomity początek sezonu 2009 pozwolił jej 23 marca zadebiutować w czołowej 10.

27-letnia Serena Williams w styczniu zdobyła swój 10. wielkoszlemowy tytuł pokonując w finale Australian Open Dinarę Safinę. Dzięki temu ponownie została liderką światowego rankingu. W pozostałych trzech startach w Sydney, Paryżu i Dubaju dochodziła do półfinału przegrywając dwukrotnie z Rosjanką Jeleną Dementiewą (jeden walkower i dlatego nie liczony) i Venus Williams. Bilans tegorocznych spotkań Sereny to 21 zwycięstw i dwie porażki. Amerykanka w sobotę będzie walczyć o swój 34. tytuł.

Serena Williams już w swoim pierwszym sezonie w WTA Tour w 1997 roku znalazła się w czołowej 100 rankingu. W Chicago doszła do półfinału pokonując trzy zawodniczki z czołowej 10 rankingu (Mary Pierce, Monicę Seles, Lindsay Davenport). Zajmująca wtedy w rankingu 304 miejsce Amerykanka została najniżej notowaną zawodniczką od 1990 roku (Stephanie Rehe), która pokonała tenisistkę z czołowej piątki. Rok później Serena była już w pierwszej 20 rankingu WTA. W 1999 roku zdobyła swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł i znalazła się w czołowej 10. Wygrała US Open w swoim drugim starcie na kortach Flushing Meadows. Później w Nowym Jorku triumfowała jeszcze dwa razy.

Do tego dorzuciła dwa zwycięstwa w Wimbledonie, jedno we French Open i cztery w Australian Open. W 2002 roku Amerykanka zdobyła osiem tytułów, w tym trzy wielkoszlemowe. Oczywiście tak wspaniałe występy zapewniły jej po raz pierwszy pozycję liderki światowego rankingu. Była nią przez 57 kolejnych tygodni.

Serena Williams to prawdziwa królowa Sony Ericsson Open. Amerykanka już w swoim debiucie w tej imprezie w 1998 roku doszła do ćwierćfinału. Zajmująca wtedy w rankingu 40 miejsce Amerykanka przegrała po trzysetowej walce z ówczesną liderką światowego rankingu Szwajcarką Martiną Hingis. W kolejnych dziewięciu startach tylko raz odpadła w Miami wcześniej niż w ćwierćfinale. Zdarzyło się jej to w 2000 roku, gdy w czwartej rundzie przegrała z rodaczką Jennifer Capriati.

Rok wcześniej w swoim drugim starcie doszła tutaj do finału. Jako 16. rakieta świata wyeliminowała trzy zawodniczki z czołowej 10: Monicę Seles, Amandę Coetzer i Martinę Hingis. Przegrała dopiero ze swoją siostrą Venus. W latach 2002-2004 na Serenę nie było mocnych. W 2002 w drodze do finału straciła 20 gemów. W meczu o tytuł pokonała Jennifer Capriati 7:5, 7:6 (7-4). Po raz pierwszy i jedyny przeszła przez cały turniej bez straty seta. Rok później jedynego seta straciła w finałowym meczu z Capriati. Po przegraniu pierwszego seta 4:6, dwa kolejne wygrała 6:4, 6:1.

W 2004 roku Serena rozprawiła się z trzema Rosjankami. Jedynego set urwała jej Jelena Lichowcewa. W czwartej rundzie ograła Marię Szarapową, a w finale Jelenie Dementiewej oddała zaledwie dwa gemy. W latach 2007-2008 ponownie nikt nie potrafił znaleźć sposobu na Serenę. Finał roku 2007, w którym rywalką Amerykanki była Justine Henin, miał przedziwny przebieg. Pierwszego seta Belgijka wygrała do zera, w drugim przy stanie 5:4 miała dwie piłki meczowe. Amerykanka pokazała klasę prawdziwej mistrzyni i pokonała znakomitą Henin 0:6, 7:5, 6:3.

W 2008 roku Serena miała ciężką przeprawę już w trzeciej rundzie. Przegrała pierwszego seta meczu z Flavią Pennettą w tie-breaku, ale w dwóch kolejnych partiach oddała Włoszce ledwie pięć gemów. W ćwierćfinale Serena rozbiła zbliżającą się do końca swojej kariery Justine Henin (6:2, 6:0). W półfinale pokonała Rosjankę Swietłanę Kuzniecową 3:6, 7:5, 6:3, a w finale również po trzysetowej walce wygrała z Serbką Jeleną Jankovic 6:1, 5:7, 6:3. Bilans spotkań Sereny w Sony Ericsson Open to 52 zwycięstwa i pięć porażek!

Oprócz Sereny pięć razy w Miami triumfowała jeszcze tylko Steffi Graf. Amerykanka w sobotę będzie miała szansę poprawić osiągnięcie wielkiej Niemki.

Wiktoria Azarenka w Miami gra po raz czwarty. Dotychczas trzykrotnie dochodziła tutaj do trzeciej rundy. W 2006 roku jako kwalifikantka pokonała ówczesną 27. rakietę świata Jelenę Jankovic. Przegrała z zajmującą wtedy 12 miejsce Rosjanką Anastazją Myskiną. W kolejnych dwóch sezonach nie do przejścia okazywały się dla Białorusinki Czeszka Nicole Vaidisova i Swietłana Kuzniecowa.

Azarenka w drodze do finału wyeliminowała trzy Rosjanki, podobnie jak Serena w 2004 roku. Podobnie jak wtedy Amerykanka Białorusinka straciła tylko jednego seta. Czy to okaże się dobrą wróżbą dla urodzonej w Mińsku 19-latki?

Serena Williams (nr 1) - Wiktoria Azarenka (nr 11)

bilans spotkań 2-0

2008, Australian Open, Serena Williams 6:3, 6:4
2009, Australian Open, Serena Williams 3:6, 4:2 i krecz