Roland Garros: niechlubny wyczyn Andżeliki Kerber, liderka rankingu odpadła w I rundzie!

Niemka Andżelika Kerber przegrała 2:6, 2:6 z Rosjanką Jekateriną Makarową w I rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

PAP/EPA / RONALD WITTEK

W niedzielę Andżelika Kerber zapisała się w niechlubny sposób w historii Rolanda Garrosa. Została pierwszą w Erze Otwartej (od 1968 roku) rozstawioną z numerem pierwszym tenisistką, która odpadła w I rundzie paryskiej imprezy. Jej pogromczynią została Jekaterina Makarowa, półfinalistka US Open 2014 i Australian Open 2015.

Początek był piorunujący w wykonaniu Makarowej. Efektowny bekhend po linii oraz głęboki return wymuszający błąd dały jej dwa przełamania. Kerber nie przejmowała inicjatywy, a i tak popełniała dużo błędów. Brakowało jej cierpliwości i była bardzo chaotyczna w grze obronnej. Szans na wyprowadzanie kontr miała niewiele, bo Makarowa posyłała dokładne piłki blisko narożników. Słabo dysponowana Niemka nie była w stanie znaleźć złotego środka na przerwanie dominacji Rosjanki. W ósmym gemie tenisistka z Moskwy odparła dwa break pointy. Set dobiegł końca, gdy liderka rankingu wpakowała w siatkę forhend.

W II partii Makarowa kontynuowała osaczanie Kerber. Odwrotnym krosem forhendowym Rosjanka zaliczyła przełamanie na 1:0. W grze obronnej Niemki było zbyt wiele dziur, a atak praktycznie nie funkcjonował. Prosty błąd kosztował ją stratę serwisu w trzecim gemie. Świetną kontrą forhendową po krosie liderka rankingu odrobiła stratę jednego przełamania. Płonna była jednak jej nadzieja na odwrócenie losów meczu, gdy nie mogła polegać na swojej największej broni, czyli regularności. W zaciętym piątym gemie odparła trzy break pointy, ale przy czwartym nie wytrzymała trudów długiej wymiany i wyrzuciła forhend.

Szósty gem był również niezwykle zacięty. Makarowa odważnymi atakami broniła kolejne break pointy, w sumie cztery, ale przy piątym popełniła podwójny błąd. Nic to jednak Rosjankę nie kosztowało, bo po chwili Kerber oddała podanie w identyczny sposób. Zażarta batalia o każdy punkt trwała do samego końca. Niemka miała siedem okazji, aby poprawić wynik seta na 3:5. Jednak aktywniejsza Makarowa obroniła się i mecz zakończyła forhendem po linii.

Makarowa każdą krótszą piłkę bezlitośnie wykorzystywała do wyrobienia sobie przewagi pozycyjnej, która na początku była ogromna ze względu na niezwykle pasywną postawę liderki rankingu. W II secie gra się wyrównała, bo Kerber pokazała agresywniejsze oblicze, ale brakowało jej postawienia pieczęci na najważniejszych i chłodnej głowy. Dlatego też wykorzystała tylko dwa z 16 break pointów. Makarowa na przełamanie zamieniła sześć z 14 okazji. Do tego zdobyła 12 z 16 punktów przy siatce. Rosjanka posłała 27 kończących uderzeń i popełniła 19 niewymuszonych błędów. Niemka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

Makarowa poprawiła na 5-7 bilans meczów z Kerber. Niemka drugi rok z rzędu odpadła z Rolanda Garrosa w I rundzie. W ubiegłym sezonie triumfowała w Australian Open i US Open oraz doszła do finału Wimbledonu. Jednak w Paryżu już w pierwszym meczu uległa Kiki Bertens, późniejszej półfinalistce imprezy. Kolejną rywalką Makarowej będzie Łesia Curenko, która w starciu dwóch Ukrainek odprawiła Katerynę Kozłową.

Kerber jedyny ćwierćfinał Rolanda Garrosa osiągnęła w 2012 roku. Makarowa w trzech z czterech wielkoszlemowych turniejów doszła co najmniej do 1/4 finału. Nie udało się jej to jedynie w Paryżu, gdzie dwukrotnie zameldowała się w IV rundzie (2011, 2015).

Z problemami awans wywalczyła Jelena Ostapenko (WTA 47), która pokonała 4:6, 6:3, 6:2 Louisę Chirico (WTA 128). W I secie Łotyszka nie wykorzystała prowadzenia 4:2, ale od stanu 1:2 w II partii zdobyła 11 z 14 kolejnych gemów. W ciągu godziny i 54 minut bezkompromisowa 19-latka posłała 55 kończących uderzeń i popełniła 48 niewymuszonych błędów. Amerykance zanotowano osiem piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. W II rundzie Ostapenko zmierzy się z Portorykanką Moniką Puig.

Madison Brengle (WTA 82) wygrała 1:6, 6:3, 13:11 z Julią Görges (WTA 51). W III secie Amerykanka z 0:2 wyszła na 5:3, lecz przegrała dwa kolejne gemy. Przy 6:5 zmarnowała dwie piłki meczowe, a następnie oddała podanie. Jednak Niemka nie wykorzystała serwisu na wagę wygranej, a później zmarnowała break pointa przy 8:8. Brengle szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliła w 14. gemie, mecz kończąc efektownym bekhendem po linii. Spotkanie trwało dwie godziny i 47 minut i obie tenisistki zaliczyły po dziewięć przełamań. Dzięki gładko wygranemu I setowi Görges zdobyła o dziewięć punktów więcej od Brengle (127-118). Kolejną rywalką Amerykanki będzie Timea Bacsinszky.

Shelby Rogers (WTA 55) pokonała 7:6(4), 6:4 Marinę Eraković (WTA 143). W I secie Amerykanka wróciła z 2:4 oraz z 1-4 w tie breaku. W II partii było tylko jedno przełamanie, które uzyskała w 10. gemie. W ciągu 93 minut ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2016 zaserwowała cztery asy i obroniła trzy z czterech break pointów. Rogers po raz drugi w tym roku pokonała Eraković. W Miami Amerykanka zwyciężyła w tie breaku III seta.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Andżelika Kerber utrzyma się w czołowej trójce rankingu WTA na koniec 2017 roku?