Roland Garros: kolejny krok Rafaela Nadala ku "decimie", stracony set Milosa Raonicia

Rafael Nadal w trzech setach pokonał Robina Haase w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2017. Milos Raonić potrzebował czterech partii, aby wyeliminować Rogerio Dutrę Silvę.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT

Rafael Nadal wykonał drugi krok w kierunku zdobycia dziesiątego tytułu w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie. W meczu II rundy tegorocznej edycji paryskiej imprezy Hiszpan bez straty seta wygrał z Robinem Haase, podwyższając bilans bezpośrednich konfrontacji z Holendrem na 3-0.

Pierwszy set środowego spotkania zakończył się wygraną Nadala 6:1. Ale w kolejnych Hiszpanowi nie wiodło już się tak łatwo. Haase wprawdzie nie był w stanie zagrozić utytułowanemu rywalowi w dłuższym fragmencie, ale miewał przebłyski. To jednak na nic się zdało, bo w decydujących piłkach zawsze górą był tenisista z Majorki. Drugą partię Rafa wygrał 6:4, a trzecią - 6:3 z podwójnym przełamaniem. Przy piłce meczowej Holender popełnił podwójny błąd serwisowy.

- Rozegrałem dobry mecz. Właściwie uderzałem piłkę. Robin to trudny rywal, który zaprezentował się naprawdę dobrze, dlatego ważne, że byłem w stanie grać tak, jak chciałem - powiedział Nadal, który w ciągu 109 minut gry zaserwował cztery asy, posłał 33 zagrania wygrywające, popełnił 13 niewymuszonych błędów i wykorzystał pięć z dziesięciu piłek na przełamanie.

W III rundzie rywalem Nadala został Nikołoz Basilaszwili. 25-latek z Tbilisi po trzech tie breakach okazał się lepszy od Viktora Troickiego i pierwszy raz w karierze znalazł się w 1/16 finału Roland Garrosa. Stał się tym samym premierowym w dziejach reprezentantem Gruzji, który awansował do tej fazy paryskiej imprezy.

Na korcie numer 1 pierwszego seta w turnieju stracił Milos Raonić. Rozstawiony z numerem piątym Kanadyjczyk miał duże trudności w pojedynku z uwielbiającym grę na kortach ziemnych, niesamowicie regularnym oraz cierpliwym Rogerio Dutrą Silvą. Raonić przegrał partię otwarcia, lecz ostatecznie zwyciężył 4:6, 6:2, 6:3, 6:4.

26-letni Raonić (w środę 25 asów, 76 proc. wygranych punktów po trafionym pierwszym podaniu, 63 uderzenia kończące, 34 niewymuszone błędy, dwie straty podania i pięć przełamań) w 1/16 finału zmierzy się z Guillermo Garcią-Lopezem, z którym ma bilans 2-0.

Albert Ramos udzielił lekcji debiutującemu w głównej drabince turnieju wielkoszlemowego Benjaminowi Bonziemu. Oznaczony "19" Hiszpan zdeklasował 20-letniego Francuza, oddając mu ledwie cztery gemy. Pojedynek trwał 86 minut.