Roland Garros: Stan Wawrinka wyeliminował nierównego Fabio Fogniniego. Deszcz przerwał wieczorne zmagania

Stan Wawrinka w trzech setach pokonał Fabio Fogniniego w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2017. Pozostałe wieczorne pojedynki zostały przerwane z powodu deszczu i przełożone na niedzielę.

Marcin Motyka
PAP/EPA / YOAN VALAT

Fabio Fognini to tenisista nieodgadniony. Gdy prezentuje swoje lepsze oblicze, posyła nieziemskie zagrania i jest w stanie wygrać z każdym, o czym chociażby przed trzema tygodniami przekonał się lider rankingu ATP Andy Murray. Lecz równie często zdarzają mu się mecze, podczas których zachowuje się i gra w sposób niegodny zawodowca. W sobotnim meczu III rundy Roland Garros 2017 ze Stanem Wawrinką Włoch pokazał obie twarze.

Fognini zaczął bowiem genialnie. W pierwszym secie grał na nieprawdopodobnym poziomie i niewiele zabrakło, by wygrał tę partię. Zmarnował jednak prowadzenie 6:5 z przewagą przełamania oraz dwa setbole i przegrał 2-7 w tie breaku.

W dwóch kolejnych partiach już nie nawiązał walki. Popełniał mnóstwo błędów, nie przykładał się do uderzeń, a dodatkowo zmagał się z problemami zdrowotnymi. Wawrinka bez żadnego wysiłku triumfował w drugiej odsłonie 6:0, a w trzeciej 6:2.

Mecz trwał 111 minut. W tym czasie Wawrinka zaserwował sześć asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 73 proc. rozegranych punktów, posłał 27 zagrań kończących, popełnił 24 niewymuszone błędy, dwukrotnie został przełamany i wykorzystał siedem z 12 break pointów. Z kolei Fogniniemu zapisano 20 winnerów i 32 pomyłki własne.

Unicaja zmiażdżona w Madrycie, Real o krok od finału Ligi ACB!

Tym samym Wawrinka podwyższył na 7-1 bilans bezpośrednich konfrontacji z Fogninim. Dla Szwajcara, mistrza Rolanda Garrosa z 2015 roku, to siódmy awans do 1/8 finału w 13. występie w paryskim turnieju.

O ćwierćfinał rozstawiony z numerem trzecim Szwajcar zagra z lepszym z pary Gael Monfils - Richard Gasquet. Ten mecz, jak i spotkania Hyeona Chunga z Keiem Nishikorim i Johna Isnera z Karenem Chaczanowem zostały przerwane z powodu opadów deszczu. Tenisiści wrócą na kort w niedzielę.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu mężczyzn 13,5 mln euro
sobota, 3 czerwca

III runda gry pojedynczej:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Fabio Fognini (Włochy, 28) 7:6(2), 6:0, 6:2
John Isner (USA, 21) - Karen Chaczanow (Rosja) 6:7(1) *do dokończenia
Hyeon Chung (Korea Południowa) - Kei Nishikori (Japonia, 8) 5:7, 4:6, 7:6(4), 3:0 *do dokończenia
Richard Gasquet (Francja, 24) - Gael Monfils (Francja, 15) 5:6 *do dokończenia