Roland Garros: Francja znów musi poczekać. Gael Monfils przegrał ze Stanem Wawrinką

Stan Wawrinka w trzech setach pokonał Gaela Monfilsa w IV rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2017. W ćwierćfinale Szwajcar zagra z Marinem Ciliciem, który wyeliminował Kevina Andersona.

Marcin Motyka
PAP/EPA / CAROLINE BLUMBERG

Od 1983 roku i zwycięstwa Yannicka Noaha Francja czeka na triumf swojego reprezentanta w grze singlowej mężczyzn wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. I będzie musiała poczekać jeszcze co najmniej 12 miesięcy. Ostatni reprezentant gospodarzy w tegorocznej edycji paryskiego turnieju, Gael Monfils, został wyeliminowany w 1/8 finału. W poniedziałek paryżanin w trzech setach przegrał ze Stanem Wawrinką.

To był mecz dwóch bardzo dobrych znajomych. I było to widać na korcie. Obaj traktowali się z szacunkiem, a wszelkie spory o to czy piłka wylądowała w korcie, czy jednak wyleciała w aut, rozstrzygali między sobą. Tak sielankowo nie było za to na trybunach. Miejscowa publiczność znów pokazała swoje najgorsze oblicze i wspierała Monfilsa w nie zawsze sportowy sposób.

Pojedynek od początku był niezwykle intensywny. Obaj ustawili się daleko poza liniami końcowymi kortu i rozgrywali długie wymiany. Aby wygrać dwie pierwsze partie, Wawrinka musiał się sporo natrudzić. W inauguracyjnym secie triumfował 7:5, a w kolejnym 7:6(7). Zajęło mu to ponad dwie godziny.

W trzeciej odsłonie Wawrinka zdominował wydarzenia na placu gry. Mimo bólu pleców (w trakcie gry prosił o interwencję medyczną) wszedł na poziom niedostępny dla swojego przeciwnika. Ten set zakończył się wygraną tenisisty z Lozanny 6:2.

- Spodziewałem się trudnego meczu. Z Gaelem znamy się bardzo dobrze i często razem trenujemy - mówił tenisista z Lozanny. - On ma świetny forhend i jest jednym z najlepiej grających w obronie tenisistów w rozgrywkach. Wiedziałem, że będę musiał wywierać na nim presję i dać mu do zrozumienia, że aby mnie pokonać, będzie musiał być przygotowany na kilka godzin trudnego starcia - dodał Wawrinka, który w ciągu dwóch godzin i 43 minut gry zaserwował trzy asy, posłał 35 uderzeń kończących i wykorzystał pięć z siedmiu break pointów.

Dla Helweta to 15. awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału. W 1/4 finału Rolanda Garrosa znalazł się po raz czwarty. Jego rywalem w pojedynku o półfinał będzie Marin Cilić, z którym ma bilans 11-2, w tym 5-0 na nawierzchni ziemnej.

Cilić w poniedziałek spędził na korcie tylko 48 minut. Po tym czasie jego przeciwnik, Kevin Anderson, zrezygnował z kontynuowania meczu z powodu kłopotów zdrowotnych. Tym samym Chorwat skompletował ćwierćfinały wszystkich turniejów wielkoszlemowych.