ATP Eastbourne: Vasek Pospisil pierwszym rywalem Novaka Djokovicia, pewne zwycięstwa Bernarda Tomicia i Kevina Andersona

Vasek Pospisil w dwóch setach wygrał z Jirim Veselym i w II rundzie rozgrywanego na trawie turnieju ATP World Tour 250 zagra z Novakiem Djokoviciem. Do 1/8 finału w poniedziałek awansowali też m.in. Bernard Tomic, Kevin Anderson i Donald Young.

Marcin Motyka
PAP/EPA / LARRY W. SMITH

Od kwalifikacji do meczu z Novakiem Djokoviciem - taką drogę w Eastbourne przebył Vasek Pospisil. Kanadyjczyk, który do głównej drabinki turnieju Aegon International musiał przebijać się przez dwustopniowe kwalifikacje, w poniedziałek wygrał 6:3, 6:4 w 98 minut z Jirim Veselym i w nagrodę zmierzy się z najwyżej rozstawionym w imprezie Serbem. Będzie to piąta konfrontacja pomiędzy tymi tenisistami. Wszystkie dotychczas rozegrane Djoković wygrał bez straty seta.

W meczu otwarcia tegorocznej edycji zmagań w Eastbourne miejscowi kibice przeżyli zawód. Najwyżej klasyfikowany reprezentant gospodarzy, jaki bierze udział w zawodach, Kyle Edmund, przegrał trzysetową batalię z Donaldem Youngiem. Amerykanin, ubiegłotygodniowy ćwierćfinalista z Queen's Clubu, w II rundzie zagra z rodakiem, Jaredem Donaldsonem. 20-latek z Kalifornii w poniedziałek obronił meczbola i pokonał 7:6(5), 3:6, 7:5 Diego Schwartzmana, turniejową "ósemkę".

Humory gospodarzom poprawił za to Cameron Norrie. 21-letni Brytyjczyk ograł 6:4, 7:6(4) Horacio Zeballosa i odniósł debiutanckie zwycięstwo w głównym cyklu. - Jestem niesamowicie podekscytowany. To dla mnie ważne, że jestem w stanie wygrywać z najlepszymi tenisistami, mimo że nie prezentuję najlepszego tenisa, bo choć wygrałem, to mogłem zagrać lepiej - powiedział Norrie, który o ćwierćfinał powalczy z oznaczonym numerem drugim Gaelem Monfilsem.

Kevin Anderson zaserwował 11 asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 24 z 26 rozegranych punktów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów i pokonał 6:3, 6:1 Thomaza Bellucciego, podwyższając na 3-1 bilans bezpośrednich konfrontacji z Brazylijczykiem. Dla tenisisty z RPA to pierwszy wygrany mecz na trawie od czerwca ubiegłego roku, gdy w Nottingham okazał się lepszy od Fernando Verdasco.

Do 1/8 finału awansowali także Bernard Tomic i Robin Haase. Australijczyk w dwóch partiach wyeliminował kwalifikanta Norberta Gombosa, natomiast Holender wygrał 6:4, 7:6(4) z zawodzącymi w tegorocznym sezonie gry na kortach trawiastych Nicolasem Mahutem.

Aegon International, Eastbourne (Wielka Brytania)