WTA Eastbourne: Andżelika Kerber i Simona Halep ze stratą seta wkroczyły na trawę

Andżelika Kerber i Simona Halep nie bez problemu awansowały do III rundy turnieju WTA Premier w Eastbourne. W środę Niemka i Rumunka odniosły pierwsze w sezonie zwycięstwo na europejskich trawnikach.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / ETTORE FERRARI

Na kortach w Eastbourne rozstrzygnie się, która z pań pojedzie na Wimbledon jako liderka rankingu WTA. Celująca w pierwszą pozycję Simona Halep musi uzyskać lepszy wynik od Andżeliki Kerber. Na początek tenisistka z Konstancy pokonała chińską kwalifikantkę Ying-Ying Duan 3:6, 6:3, 6:2.

Rumunka przyjechała do Eastbourne prosto z kraju, gdzie dochodziła do siebie po porażce w finale wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2017. W meczu z Chinką potrzebowała trochę czasu, aby dostosować się do nawierzchni trawiastej. Niezwykle ważny dla Halep okazał się piątym gem drugiego seta, w którym obroniła ona cztery break pointy.

Z czasem wiceliderka rankingu WTA grała swobodniej. Lepiej odczytywała serwisy Duan i znakomicie returnowała. Chinka miała problemy z poruszaniem się po trawie, dlatego w decydującej partii dała się przełamać aż trzykrotnie. Halep o miejsce w ćwierćfinale zawodów Aegon International ma zagrać jeszcze w środę z Cwetaną Pironkową, która jako "szczęśliwa przegrana" z eliminacji przeszła już do III rundy. Bułgarka pewne pokonała Rumunkę Monikę Niculescu 6:0, 6:4.

Na korcie centralnym pierwszy w sezonie mecz na europejskich trawnikach rozegrała Andżelika Kerber. Liderka światowego rankingu spotkała się z dobrze czującą się na tej nawierzchni Kristyną Pliskovą. Niżej notowana z czeskich sióstr uważnie rozpoczęła pojedynek. W dziewiątym gemie po świetnym returnie zdobyła przełamanie, po czym podaniem zakończyła seta.

"Angie" odpowiedziała jednak w drugiej odsłonie, w której wygrała pięć ostatnich gemów. Kiedy na początku decydującej odsłony Pliskova znów straciła serwis, wydawało się, że wszystko jest już jasne. Tymczasem Kerber po kilku podwójnych błędach oddała przewagę w czwartym gemie.

Niemka może mówić o sporym szczęściu, bowiem Czeszka miała swoje szanse na zakończenie pojedynku w 10. gemie. Kilka błędnych decyzji kosztowało ją cenne punkty, a była o już dwie piłki od meczu. Premierowego w karierze zwycięstwa nad rywalką z Top 5 Pliskova nie odniosła, gdyż straciła serwis na 5:6 i przegrała ostatecznie 6:4, 1:6, 5:7.

Kerber wygrała pierwszy mecz od majowego turnieju rozgrywanego na mączce w Madrycie. Jeszcze w środę czeka ją pojedynek z Hiszpanką Larą Arruabarreną, która awans do II rundy zdołała uzyskać już w poniedziałek. Do 1/8 finału zakwalifikowały się również Rosjanki Swietłana Kuzniecowa i Jelena Wiesnina oraz Francuzka Kristina Mladenović.

Aegon International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)