ATP Montreal: półfinał młodych wilków dla Alexandra Zvereva. 20-letni Niemiec pokonał 18-letniego Denisa Shapovalova

Alexander Zverev w dwóch setach pokonał Denisa Shapovalova w półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Montrealu. W finale Niemiec zagra z Rogerem Federerem.

Marcin Motyka
Alexander Zverev PAP/EPA / ANDRE PICHETTE / Alexander Zverev

Współczesnym męskim rozgrywkom ton nadają tenisiści 30-letni. Półfinał turnieju ATP w Montrealu był jednak tego zaprzeczeniem. W sobotnią noc po przeciwnych stronach stanęli 20-letni Alexander Zverev i młodszy o dwa lata Denis Shapovalov. Obaj niezwykle utalentowani, obaj w drodze do 1/2 finału musieli bronić meczboli. Niemiec w 1/32 finału z Richardem Gasquetem, a Kanadyjczyk w I rundzie przeciw Rogerio Dutrze Silvie.

Miejscowa publiczność liczyła, że Shapovalov zostanie pierwszym kanadyjskim finalistą Rogers Cup od 2013 roku, gdy w meczu o trofeum tej imprezy wystąpił Milos Raonić. Ale piękny sen nastolatka został przerwany. Po wyeliminowaniu m.in. Juana Martina del Potro i Rafaela Nadala musiał uznać wyższość Zvereva.

Pierwszego seta Zverev wygrał 6:4 po tym, jak Shapovalov przy stanie 4:4 oddał podanie podwójnym błędem serwisowym. Druga partia rozpoczęła się od obustronnych breaków. Najpierw przełamany został Kanadyjczyk (znów przez podwójny błąd), a następnie gema przy własnym podaniu przegrał jego rywal.

Końcówka drugiej odsłony była bardzo zacięta i wyrównana. W gemach numer osiem i dziesięć Zverev wychodził ze stanów 0-40 i 15-30. Wreszcie przy stanie 5:5 Niemiec wywalczył kolejnego breaka. I znów pomógł mu Shapovalov, w kluczowym momencie popełniając podwójny błąd serwisowy.

Po chwili 20-latek z Hamburga zakończył cały mecz, ale nie przyszło mu to łatwo. Nim sędziujący Carlos Bernardes wypowiedział słowa "Gem, set i mecz Zverev", Niemiec zmarnował dwa meczbole oraz obronił trzy piłki na odrobienie strat dla Kanadyjczyka.

Spotkanie trwało 103 minuty. W tym czasie Zverev zaserwował dwa asy, jeden raz oddał podanie, zanotował trzy przełamania, posłał 12 zagrań kończących i popełnił 27 niewymuszonych błędów. Shapovalovowi natomiast zapisano trzy asy, 17 uderzeń wygrywających i 43 pomyłki własne.

Shapovalov przegrał, ale może być dumny ze swojego występu w Rogers Cup. Został najmłodszym w historii półfinalistą turnieju rangi ATP Masters 1000 oraz najmłodszym Kanadyjczykiem w 1/2 finału zawodów głównego cyklu w erze zawodowego tenisa. A dzięki 360 punktom, które zainkasował, w najbliższy poniedziałek pierwszy raz w karierze znajdzie się w czołowej "100" światowego rankingu.

Z kolei Zverev awansował do dziewiątego finału w głównym cyklu, w którym będzie mógł zdobyć szósty tytuł. Dla Niemca to zarazem drugi w karierze finał imprezy ATP Masters 1000 (w maju wygrał w Rzymie).

W meczu o tytuł w Rogers Cup 2017 w niedzielę o godz. 22:00 czasu polskiego zmierzy się z Rogerem Federerem.