Po triumfie w Rolandzie Garrosie Jelena Ostapenko (WTA 10) osiągnęła ćwierćfinał Wimbledonu, ale w trzech kolejnych turniejach (Toronto, Cincinnati, US Open) wygrała dwa mecze. W Seulu Łotyszka godnie pełni rolę tenisistki rozstawionej z numerem pierwszym. Dopiero w półfinale straciła pierwszego seta, ale to nie był jej jedyny kłopot. W III partii wróciła z 0:3 i pokonała 3:6, 6:1, 6:3 Luksikę Kumkhum (WTA 155).
W trwającym godzinę i 50 minut meczu reprezentantka Tajlandii zaserwowała sześć asów, z czego cztery w I secie. Łotyszka obroniła 10 z 13 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 10 szans na przełamanie. Ostapenko zdobyła 82 ze 154 rozegranych punktów.
Dla Kumkhum był to drugi półfinał w głównym cyklu. Pierwszy osiągnęła w 2014 roku w Osace. Najbardziej znana jest ze zwycięstwa nad Petrą Kvitovą w I rundzie Australian Open 2014. Najwyżej w rankingu Tajlandka była notowana na 85. miejscu.
W drugim półfinale Beatriz Haddad Maia (WTA 71) pokonała 6:1, 7:6(7) Richel Hogenkamp (WTA 119). W II partii Brazylijka wróciła ze stanu 1:4, a w tie breaku obroniła trzy piłki setowe. W ciągu godziny i 44 minut tenisistka z Rio de Janeiro odparła siedem z ośmiu break pointów.
ZOBACZ WIDEO Mariusz Fyrstenberg: Mogłem tylko o tym pomarzyć
Haddad Maia wcześniej nigdy nie doszła do półfinału, choć miała szansę. W 2015 roku w ćwierćfinale w Rio de Janeiro zmarnowała trzy piłki meczowe i w III secie meczu z Sarą Errani skreczowała z powodu skurczów. W niedzielę w finale Korea Open Brazylijka zmierzy się z Ostapenko.
Dla Łotyszki będzie to piąty singlowy finał w karierze i trzeci w tym roku. W kwietniu w Charleston przegrała z Darią Kasatkiną. W czerwcu w Rolandzie Garrosie wróciła z 4:6, 0:3 i pokonała Simonę Halep. To jak na razie jedyny tytuł zdobyty przez Ostapenko.
KEB Hana Bank - Incheon Airport Korea Open, Seul (Korea Południowa)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 23 września
półfinał gry pojedynczej:
Jelena Ostapenko (Łotwa, 1) - Luksika Kumkhum (Tajlandia, Q) 3:6, 6:1, 6:3
Beatriz Haddad Maia (Brazylia) - Richel Hogenkamp (Holandia) 6:1, 7:6(7)
Haddad Maia robi coraz wieksze postepy na hardzie. Na nim wiedzie jej sie znacznie lepiej niz jej Czytaj całość