WTA Pekin: wielkie odrodzenie Caroline Garcii, Francuzka w półfinale po dreszczowcu

Francuzka Caroline Garcia obroniła piłkę meczową i pokonała 6:7(5), 7:5, 7:6(6) Ukrainkę Elinę Switolinę w ćwierćfinale turnieju WTA Premier Mandatory na kortach twardych w Pekinie.

Caroline Garcia Getty Images / Yifan Ding / Na zdjęciu: Caroline Garcia

W ostatnim ćwierćfinale China Open Caroline Garcia (WTA 15) i Elina Switolina (WTA 3) zafundowały kibicom niezwykle dramatyczną batalię. Lepsza okazała się Francuzka, która zwyciężyła po trzech godzinach i 21 minutach walki. Tenisistka z Lyonu jest niepokonana od dziewięciu meczów. W ubiegłym tygodniu triumfowała w Wuhan.

To był mecz obfitujący w liczne zwroty akcji. W I secie Switolina wróciła ze stanu 1:3. W 10. gemie Garcia obroniła dwie piłki setowe, a następnie uzyskała przełamanie. Przy 6:5 oddała podanie do zera, a w tie breaku od 5-3 straciła cztery punkty. W II partii Ukrainka z 0:2 wyszła na 3:2. Przy 4:4 zmarnowała trzy break pointy, a od 5:5 straciła dwa kolejne gemy.

W III secie Switolina miała break pointa na 4:1 i oznaczałoby to jej prowadzenie z podwójnym przełamaniem. Garcia jednak go odparła, a następnie wyrównała na 3:3. Później Ukrainka dwa razy serwowała po zwycięstwo (przy 5:4 i 6:5), a w tie breaku uzyskała piłkę meczową. Jednak Francuzka pokazała ogromną klasę i hart ducha. Od 5-6 zdobyła trzy punkty z rzędu. Meczbola obroniła bekhendem, a awans do półfinału zapewniła sobie returnem.

Garcia zaserwowała siedem asów. Obroniła 12 z 21 break pointów, a sama wykorzystała 10 z 16 szans na przełamanie. Francuzka posłała 60 kończących uderzeń i popełniła 67 niewymuszonych błędów. Switolina miała 31 piłek wygranych bezpośrednio i 42 pomyłki.

Po triumfie w Wuhan Garcia zadebiutowała w Top 15 rankingu. Po turnieju w Pekinie Francuzka znajdzie się co najmniej na 11. pozycji. Jeśli awansuje do finału zapewni sobie miejsce w czołowej "10". W sobotę zmierzy się z Petrą Kvitovą, z którą ma bilans meczów 2-3.