ATP Szanghaj: wieczór mistrzów. Roger Federer i Rafael Nadal bez straty seta w III rundzie

Roger Federer w dwóch setach pokonał Diego Schwartzmana w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. Do 1/8 finału awansował też Rafael Nadal, który wygrał z Jaredem Donaldsonem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / WU HONG / Na zdjęciu: Rafael Nadal

Rafael Nadal kontynuuje swoje chińskie tournee. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu zwyciężył w Pekinie, w środę zainaugurował występy w turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. W meczu II rundy nie dał szans 21-letniemu Jaredowi Donaldsonowi. Hiszpan zwyciężył 6:2, 6:1, od stanu 2:2 zdobywając dziesięć z 11 rozegranych gemów. Dla aktualnego lidera rankingu to 13. wygrany pojedynek z rzędu.

- To był szybki mecz - przyznał Nadal, który w ciągu 54 minut gry zaserwował pięć asów, uzyskał cztery przełamania, posłał 21 zagrań kończących i popełnił pięć niewymuszonych błędów. - On na początku grał dobrze, a ja zacząłem bardzo bezpieczne. Byłem zadowolony, gdy w szóstym gemie udało mi się go przełamać. Od tego momentu grałem świetnie i nie popełniałem wielu błędów - dodał.

W III rundzie Nadal zmierzy się z Fabio Fogninim, z którym ma bilans 9-3, w tym 4-1 na kortach twardych. W Szanghaju Hiszpan może zapewnić sobie pierwsze miejsce w rankingu na koniec sezonu. - Jeśli tak się stanie, będzie to dla mnie wielkie osiągnięcie. Aby to osiągnąć, muszę wykonywać swoją pracę - skomentował tenisista z Majorki.

Po Nadalu na korcie centralnym pojawił się inny z największych mistrzów współczesnego tenisa, Roger Federer. Dla Szwajcara był to pierwszy mecz od czasu wielkoszlemowego US Open oraz powrót do Szanghaju po dwuletniej przerwie. Rywala miał trudnego - Diego Schwartzmana, który przeżywa najlepszy okres w karierze. Po Wimbledonie w sześciu z siedmiu turniejów dochodził co najmniej do ćwierćfinału, a w rankingu awansował na 26. miejsce.

Federer wygrał, choć nie przyszło mu to łatwo. Ambitny, świetnie poruszający się po korcie i dobrze grający w defensywie Schwartzman sprawił mu bowiem wiele problemów. W pierwszej partii Szwajcar prowadził już 4:2, ale do zwycięstwa potrzebował rozgrywki tie breakowej. W drugiej natomiast w gemie otwarcia wywalczył przełamanie i tej przewagi już nie oddał.

Dla Federera to 40. wygrany mecz w obecnym sezonie i zarazem czwarte zwycięstwo nad Schwartzmanem w czwartej konfrontacji. O ćwierćfinał Shanghai Rolex Masters mistrz tego turnieju z 2014 roku powalczy z Ołeksandrem Dołgopołowem, który w środę okazał się lepszy od Feliciano Lopeza. Z Ukraińcem grał dotychczas czterokrotnie i nie stracił nawet seta.

Jan-Lennard Struff po dwóch tie breakach pokonał finalistę niedawnego US Open Kevina Andersona i w kolejnej fazie zawodów zagra z Albertem Ramosem. Z kolei rywalem Marina Cilicia w III rundzie został Steve Johnson. Amerykanin oddał tylko trzy gemy Di Wu.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 5,924 mln dolarów
środa, 11 października

II runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Jared Donaldson (USA) 6:2, 6:1
Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Diego Schwartzman (Argentyna) 7:6(4), 6:4
Jan-Lennard Struff (Niemcy) - Kevin Anderson (RPA, 11) 7:6(5), 7:6(2)
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) - Feliciano Lopez (Hiszpania) 7:6(4), 1:6, 6:4
Steve Johnson (USA) - Di Wu (Chiny, WC) 6:2, 6:1

Czy Rafael Nadal i Roger Federer zmierzą się ze sobą w finale turnieju ATP w Szanghaju?