ATP Sztokholm: 21 asów i zwycięstwo Jerzego Janowicza. Polak w finale kwalifikacji

Jerzy Janowicz awansował do finałowej rundy kwalifikacji do głównej drabinki rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sztokholmie. W niedzielę Polak w trzech setach pokonał Andreę Arnaboldiego.

Marcin Motyka
Jerzy Janowicz PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Jerzy Janowicz

Jerzy Janowicz (ATP 145) po raz szósty w obecnym sezonie występuje w kwalifikacjach do głównej drabinki turnieju rangi ATP World Tour. Wszystkie poprzednie próby (w Auckland, Monachium, Madrycie, Nottingham i Kitzbuehel) były nieudane.

W eliminacjach turnieju w Sztokholmie Polak został rozstawiony z numerem czwartym. W I rundzie trafił na Andreę Arnaboldiego (ATP 216). Z Włochem dotychczas mierzył się dwukrotnie. W 2010 roku w challengerze w Trani i w 2015 w Bastad wygrywał bez straty seta.

W niedzielę Janowicz po raz trzeci mógł się cieszyć ze zwycięstwa nad Arnaboldim. Ale nie było łatwo. W początkowej fazie meczu miał sporo problemów. Przegrał pierwszego seta w tie breaku, a w drugim musiał bronić się przed stratą podania. Jednak od stanu 5:5 w drugiej partii zdobył osiem z dziewięciu rozegranych gemów i ostatecznie zwyciężył 6:7(1), 7:5, 6:1.

Janowicz zawdzięcza wygraną świetnej dyspozycji serwisowej. W ciągu 117 minut gry posłał aż 21 asów, przy własnym podaniu wygrał 79 proc. wymian i ani razu nie został przełamany. Prócz tego wykorzystał trzy z pięciu break pointów oraz łącznie zdobył 104 punkty, o 23 więcej od rywala.

W finałowej rundzie eliminacji łodzianin zmierzy się z Jürgenem Zoppem (ATP 191). Estończyk w niedzielę wygrał 6:4, 6:2 z Fredem Simonssonem.

Pojedynek Janowicza z Zoppem zostanie rozegrany w poniedziałek na korcie centralnym. Rozpocznie się nie wcześniej niż o godz. 15:30.

Intrum Stockholm Open, Sztokholm (Szwecja)