Finały ATP World Tour: mistrz lepszy od debiutanta. Roger Federer wygrał z Jackiem Sockiem

Roger Federer w dwóch setach pokonał Jacka Socka w pierwszym meczu Grupy B rozgrywanych na kortach twardych w Londynie Finałów ATP World Tour 2017.

Marcin Motyka
Roger Federer PAP/EPA / ALEXANDRA WEY / Na zdjęciu: Roger Federer

Było to spotkanie mistrza z debiutantem. Roger Federer po raz 15. stanął na starcie Finałów World Tour, czym pobił rekord Andre Agassiego. Szwajcar jest także najlepszy w liczbie triumfów w tym turnieju - wygrywał sześciokrotnie. Jack Sock natomiast zadebiutował w imprezie dla ośmiu najlepszych singlistów sezonu.

Federer rozpoczął mecz bardzo agresywnie. Jakby chciał wykorzystać fakt, że Sock mógł się zmagać z debiutancką tremą. I jeśli Szwajcar chciał jak najszybciej osiągnąć przewagę, swój cel spełnił. W gemie otwarcia posłał dwa kończące bekhendy i uzyskał przełamanie. Po chwili podwyższył prowadzenie na 2:0 i aż do końca seta nie miał jakichkolwiek kłopotów.

Druga partia była o wiele bardziej wyrównana i ciekawsza. Federer miał swoje szanse, ale ich nie wykorzystał. W gemach siódmym, dziewiątym oraz 11. Sock obronił się przed przełamaniem i o losach tej odsłony rozstrzygać musiał tie break.

W decydującej rozgrywce Federer objął prowadzenie 4-2, lecz Sock zdołał wyrównać. W końcówce Amerykanin jednak nie wytrzymał napięcia. Przy stanie 4-4 popełnił podwójny błąd serwisowy. Tym samym Szwajcar wyszedł na 5-4, a następnie zdobył dwa brakującego mu do triumfy punkty.

Mecz trwał godzinę i 31 minut. W tym czasie Federer zaserwował pięć asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał jednego z sześciu break pointów, posłał 28 zagrań kończących i popełnił 20 niewymuszonych błędów. Sockowi natomiast zapisano 11 asów, 23 zagrania wygrywające i 29 pomyłek własnych.

- W zeszłym roku nie zagrałem z powodu kontuzji, więc bardzo cieszę się, że wróciłem do Londynu - mówił po pojedynku 36-latek z Bazylei. - Pierwszy mecz w turnieju zawsze jest trudny, bo musisz przyzwyczaić się do nowych warunków, dlatego chciałem przede wszystkim utrzymywać piłkę w korcie. Uważam, że grałem na dobrej intensywności i świetnie returnowałem. Dobrze zacząłem i szybko go przełamałem, ale drugi set był bardzo zacięty. Jestem zadowolony, że zdołałem wygrać tie breaka - dodał. najstarszy w historii uczestnik Finałów ATP World Tour.

Wygrywając w niedzielę, Federer przybliżył się do awansu z Grupy B, w której znajdują się również Alexander Zverev i Marin Cilić. W drugiej kolejce, we wtorek, Szwajcar zagra ze zwycięzcą tego pojedynku, a Amerykanin zmierzy się z przegranym.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)