Finały ATP World Tour: niespodzianka na otwarcie. Ryan Harrison i Michael Venus ograli Henriego Kontinena i Johna Peersa

Ryan Harrison i Michael Venus wygrali mecz otwarcia rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie Finałów ATP World Tour 2017. Amerykańsko-nowozelandzka para w dwóch setach wygrała z Henrim Kontinenem i Johnem Peersem.

Marcin Motyka
Ryan Harrison PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Ryan Harrison

Finały ATP World Tour 2017 zostały zainaugurowane w niedzielę kilka minut po godz. 13:00 czasu polskiego. W meczu otwarcia zeszłoroczni triumfatorzy Henri Kontinen i John Peers zmierzyli się z sensacyjnymi mistrzami tegorocznej edycji wielkoszlemowego Rolanda Garrosa, duetem Ryan Harrison / Michael Venus.

Kontinen i Peers byli faworytami niedzielnego pojedynku. Lecz od samego początku prezentowali się bardzo przeciętnie. Mieli problemy z serwisem, a zwłaszcza Australijczyk popełniał proste błędy przy siatce. Harrison i Venus grali spokojnie i czekali na swoją szansę. Gdy nadeszła, w dziewiątym gemie, wykorzystali ją. Przełamali rywali, objęli prowadzenie 5:4, a po chwili zakończyli pierwszego seta.

W drugiej partii Kontinen i Peers wciąż mieli wiele kłopotów, ale utrzymywali się w grze. W 12. gemie jednak doszło do przełamania. Wówczas przy break poincie Venus popisał się wspaniałym minięciem z forhendu. Amerykańsko-nowozelandzki duet nie wytrzymał presji. Harrison, serwując po zwycięstwo, oddał podanie i o losach tej odsłony decydować musiał tie break.

Rozstrzygająca rozgrywka trzymała w napięciu. Kontinen i Peers obronili dwa meczbole, a sami przy stanie 7-6 zmarnowali setbola. W końcówce Harrison i Venus przeważyli szalę na swoją korzyść. Amerykanin i Nowozelandczyk wyszli na prowadzenie 9-8, co dało im trzecią piłkę meczową, którą wykorzystali.

Pojedynek trwał godzinę i 29 minut. W tym czasie Harrison i Venus zaserwowali sześć asów, jeden raz oddali podanie, wykorzystali dwa z 14 break pointów i łącznie zdobyli 79 punktów, o dziewięć więcej od przeciwników.

W drugiej kolejce zmagań w Grupie B Harrison i Venus zagrają ze zwycięzcami meczu Jean-Julien Rojer / Horia Tecau kontra Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut. Kontinen i Peers natomiast we wtorek zmierzą się z przegranymi z tej konfrontacji.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 8 mln dolarów
niedziela, 12 listopada

Grupa B (Jacco Eltingh, Paul Haarhuis)

Ryan Harrison (USA, 8) / Michael Venus (Nowa Zelandia, 8) - Henri Kontinen (Finlandia, 2) / John Peers (Australia, 2) 6:4, 7:6(8)