WTA Sydney: Andżelika Kerber zatrzymała Camilę Giorgi. Ashleigh Barty pierwszą od 13 lat australijską finalistką

Niemka Andżelika Kerber pokonała Włoszkę Camilę Giorgi i zmierzy się z Australijką Ashleigh Barty w finale turnieju WTA Premier w Sydney.

Andżelika Kerber Getty Images / Matt King / Stringer / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
Camila Giorgi (WTA 100) w drodze do półfinału Sydney International wygrała sześć meczów bez straty seta. W turnieju głównym odprawiła dwie wielkoszlemowe mistrzynie, Sloane Stephens i Petrę Kvitovą, oraz finalistkę Wimbledonu 2012 Agnieszkę Radwańską. W piątek Włoszkę zatrzymała Andżelika Kerber (WTA 22). Niemka zwyciężyła 6:2, 6:3 i pozostaje w tym sezonie niepokonana.

W I secie Kerber od 1:2 zdobyła pięć gemów z rzędu. W II partii Niemka została poddana testowi. Wróciła z 0:3, 15:40 i po raz drugi zagra w finale turnieju w Sydney. W 2014 roku przegrała z Cwetaną Pironkową.

W ciągu 74 minut Kerber obroniła osiem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Niemce naliczono 18 kończących uderzeń i 11 niewymuszonych błędów. Giorgi miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 29 pomyłek. Kerber podwyższyła na 3-0 bilans meczów z Włoszką.

Ashleigh Barty (WTA 19) zwyciężyła 3:6, 6:4, 6:2 Darię Gawriłową (WTA 25) w starciu reprezentantek gospodarzy. W trwającym godzinę i 58 minut spotkaniu wyżej notowana Australijka sześć razy straciła podanie, ale sama wykorzystała siedem z ośmiu break pointów. Barty posłała 29 kończących uderzeń przy 42 niewymuszonych błędach. Gawriłowa miała 18 piłek wygranych bezpośrednio przy 25 pomyłkach.

Barty została pierwszą od 2005 roku australijską finalistką Sydney International. 13 lat temu w walce o tytuł zmierzyły się dwie reprezentantki gospodarzy. Alicia Molik pokonała 6:7(5), 6:4, 7:5 Samanthę Stosur.

Bilans meczów Kerber w tym sezonie to 8-0 (licząc Puchar Hopmana). W Sydney Niemka była w ogromnych opałach już w I rundzie. Pokonała Lucie Safarova po obronie dwóch piłek meczowych. W walce o ćwierćfinał pokonała w trzech setach Venus Williams. Dominice Cibulkovej i Giorgi była liderka rankingu oddała łącznie dziewięć gemów.

Kerber i Barty zmierzą się po raz trzeci. W ubiegłym roku w Brisbane górą była Niemka, a w Zhuhai z wygranej cieszyła się Australijka. Finał Sydney International rozegrany zostanie w sobotę o godz. 7:00 czasu polskiego.

Barty po raz czwarty zagra w finale turnieju WTA w singlu i powalczy o drugie trofeum (Kuala Lumpur 2017). Bilans meczów o tytuł Kerber to 10-16. Największe triumfy Niemka święciła w 2016 roku w Australian Open i US Open.

W piątek wyłonione zostały triumfatorki gry podwójnej. Gabriela Dabrowski i Yifan Xu pokonały 6:3, 6:1 najwyżej rozstawione Latishę Chan i Andreę Hlavackovą. Dla Kanadyjki i Chinki to trzeci wspólny deblowy tytuł. W ubiegłym sezonie zwyciężyły w Miami i New Haven.

Sydney International, Sydney (Australia)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 710 tys. dolarów
piątek, 12 stycznia

półfinał gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy) - Camila Giorgi (Włochy, Q) 6:2, 6:3
Ashleigh Barty (Australia) - Daria Gawriłowa (Australia) 3:6, 6:4, 6:2

finał gry podwójnej:

Gabriela Dabrowski (Kanada, 3) / Yifan Xu (Chiny, 3) - Latisha Chan (Tajwan, 1) / Andrea Hlavackova (Czechy, 1) 6:3, 6:1