Australian Open: Ostatnia Australijka za burtą. Naomi Osaka rywalką Simony Halep

Australijka Ashleigh Barty przegrała z Japonką Naomi Osaką w III rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Do 1/8 finału awansowała Czeszka Barbora Strycova.

Naomi Osaka Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Mecz Ashleigh Barty (WTA 17) z Naomi Osaką (WTA 72) został przeniesiony z Rod Laver Arena na Margaret Court Arena. Powód to dwa długie mecze na najważniejszym korcie w Melbourne Park. Australijce to nie posłużyło. Przegrała z Japonką 4:6, 2:6.

W I secie było tylko jedno przełamanie, które Osaka uzyskała już w pierwszym gemie. Barty mogła odrobić stratę, ale przy 1:2 i 4:5 zmarnowała po dwa break pointy. W II partii Japonka odskoczyła na 4:0 i niepodzielnie panowała na korcie.

W trwającym 73 minuty spotkaniu Osaka zaserwowała 12 asów i zdobyła 33 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery break pointy, a sama wykorzystała wszystkie trzy szanse na przełamanie. Japonce naliczono 24 kończące uderzenia, a Barty miała ich 13.

20-letnia Osaka po raz pierwszy awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. O ćwierćfinał Japonka zmierzy się z liderką rankingu Simoną Halep, która ma za sobą blisko czterogodzinny maraton z Lauren Davis, z trzema obronionymi piłkami meczowymi. Rumunka wygrała oba dotychczasowe mecze z Japonką, ale po trzysetowych bojach (Roland Garros 2016, Miami 2017).

Barbora Strycova (WTA 24) wygrała 6:2, 6:2 z Bernardą Perą (WTA 123). Od stanu 1:2 w I secie Czeszka zdobyła siedem gemów z rzędu i objęła prowadzenie 6:2, 2:0. Drugie przełamanie w II partii uzyskała na 4:1 i kontrolowała sytuację. W ciągu 68 minut Strycova zaserwowała pięć asów i zgarnęła 28 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła dwa break pointy, a sama wykorzystała cztery z pięciu szans na odebranie serwisu rywalce.

Pera do turnieju głównego weszła jako szczęśliwa przegrana z eliminacji, korzystając na wycofaniu się Margarity Gasparian. W II rundzie Amerykanka odprawiła Johannę Kontę.

Strycova trzeci rok z rzędu awansowała w Melbourne do IV rundy. O drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał (po Wimbledonie 2014) Czeszka zmierzy się ze swoją rodaczką Karoliną Pliskovą, z którą ma bilans meczów 1-2.