Szósty triumf Rogera Federera w Australian Open. Szwajcar wyrównał rekord wszech czasów

Pokonując Marina Cilicia, Roger Federer szósty raz w karierze zwyciężył w wielkoszlemowym Australian Open. Szwajcar wyrównał należący do Novaka Djokovicia i Roya Emersona rekord triumfów w turnieju w Melbourne.

Marcin Motyka
Roger Federer, mistrz Australian Open 2018 Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Roger Federer, mistrz Australian Open 2018
Pierwszy tytuł w Australian Open Roger Federer zdobył w 2004 roku, w swoim piątym starcie w tym turnieju. Wówczas był wiceliderem rankingu, a w drodze po trofeum odprawił m.in. Davida Nalbandiana, Lleytona Hewitta czy Juana Carlosa Ferrero. W finale w czterech setach wygrał z Maratem Safinem.

Na kolejny triumf w Melbourne czekał dwa lata. W edycji 2006 Federer odzyskał trofeum im. Norman Brookesa, które sezon wcześniej stracił na rzecz Safina. W finale Szwajcar w czterech partiach pokonał rewelacyjnego Marcosa Baghdatisa. Sety przegrywał także z Tommym Haasem, Nikołajem Dawidienką i Nicolasem Kieferem.

W 2007 roku Federer obronił tytuł w Australian Open. Po mistrzostwo sięgnął w sposób bezdyskusyjny. W siedmiu meczach nie przegrał seta, rozegrał tylko trzy tie breaki, a najwięcej gemów w jednym spotkaniu (16) stracił w finale z Fernando Gonzalezem.

Czwarty puchar w Melbourne Helwet wywalczył w sezonie 2010. Zmagania rozpoczął od czterosetowego starcia z Igorem Andriejewem, a potem było już tylko lepiej, choć niewiele zabrakło, by w 1/4 finału został wyeliminowany przez będącego w życiowej formie Dawidienkę. Pokonał jednak wszystkie przeszkody, a w finale zwyciężył 6:3, 6:4, 7:6(11) Andy'ego Murraya.

Na kolejne mistrzostwo w Melbourne Federer czekał aż siedem lat. Do Australian Open 2017 przystępował z cienia, jako 17. gracz rankingu. Nie był zaliczany do grona faworytów, wszak rozgrywał pierwszy oficjalny turniej po sześciomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana. Ale zachwycił wszystkich i sięgnął po triumf, ogrywając po drodze czterech tenisistów z Top 10 światowej klasyfikacji - Tomasa Berdycha, Keia Nishikoriego, Stana Wawrinkę i w finale Rafaela Nadala.

W tegorocznej edycji Szwajcar drugi raz w karierze obronił tytuł w Melbourne. W drodze po trofeum stracił tylko dwa sety - oba w finale z Marinem Ciliciem [6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1]. Wcześniej bez straty partii wyeliminował Aljaza Bedene, Jana-Lennarda Struffa, Richarda Gasqueta, Martona Fucsovicsa, Tomasa Berdycha i Hyeona Chunga. Wygrywając Australian Open 2018, Federer nie tylko po raz szósty zwyciężył na kortach Melbourne Park, ale też został pierwszym w historii mężczyzną mającym w dorobku 20 wielkoszlemowych mistrzostw w singlu.

Federer również wyrównał rekord liczby triumfów w Australian Open. Po sześć tytułów w Melbourne wywalczyli także Novak Djoković oraz Roy Emerson.