Puchar Federacji: mistrzyni Rolanda Garrosa za mocna dla Magdy Linette. Polki pokonane przez Łotyszki

Polki przegrały z Łotyszkami w drugim meczu rozgrywanego w Tallinie turnieju Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji. Magda Linette nie znalazła sposobu na mistrzynię Rolanda Garrosa 2017, Jelenę Ostapenko.
Rafał Smoliński
Jelena Ostapenko Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko

W środę liderka Łotyszek doznała niespodziewanej porażki z najlepszą turecką singlistką, Caglą Buyukakcay, ale szybko zrehabilitowała się w deblu. W czwartek zrobiła wszystko, aby zapomnieć o tamtym niepowodzeniu i pewnie zwyciężyła Magdę Linette. Polkę dzieli od mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 równo 50 miejsc w rankingu WTA. Szósta rakieta globu pokonała poznaniankę w zaledwie 64 minuty 6:3, 6:3.

Po niezłym początku ze strony Linette do pracy wzięła się Ostapenko. Przełamanie w czwartym gemie pozwoliło jej następnie wyjść na 4:1. Po chwili Łotyszka straciła serwis, ale nie pozwoliła Polce wyrównać stanu rywalizacji w pierwszym secie. Nasza reprezentantka oddała podanie na 3:5, a parę minut później utytułowana przeciwniczka wykorzystała pierwszą piłkę setową.

Druga partia miała podobny przebieg jak pierwsza. Linette pewnie wygrała dwa gemy serwisowe i prowadziła 2:1. Jednak w piątym gemie straciła podanie po podwójnym błędzie i od tego momentu nic już mogło zatrzymać Ostapenko. Łotyszka dołożyła jeszcze breaka na 5:2, a następnie zmarnowała przy własnym podaniu premierowego meczbola. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. Mistrzyni wielkoszlemowa była skuteczna przy drugiej okazji, przy serwisie naszej zawodniczki.

Linette doznała pierwszej porażki w tegorocznym Pucharze Federacji i jej bilans gier w narodowych barwach wynosi teraz 7-8 (4-7 w singlu). Natomiast Ostapenko poprawiła dorobek na 22-13 (11-9 w singlu).

Łotyszki wygrały drugą grę singlową i tym samym odniosły zwycięstwo w całym spotkaniu. Do rozegrania pozostał jeszcze debel, który pozwoli tylko ustalić ostateczny rezultat całego meczu. Łotyszki mają teraz na koncie dwie wygrane i już po drugim dniu rywalizacji w Tallinie mogą sobie zapewnić pierwsze miejsce w Grupie D. Stanie się tak, jeśli Turczynki pokonają w czwartek Austriaczki.

Do sobotniego meczu play-off awansują zwycięzcy czterech grup. W kwietniowych barażach o Grupę Światową II Pucharu Federacji zagrają tylko dwie ekipy z europejskiej strefy kontynentalnej.

Polska - Łotwa 0:2, Tallink Tennis Centre, Tallin (Estonia)