ATP Indian Wells: 322. rywal pokonany. Roger Federer w 58 minut w 1/8 finału

Broniący tytułu Roger Federer w dwóch setach pokonał Filipa Krajinovicia w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Indian Wells. W 1/8 finału Szwajcar zmierzy się z Jeremym Chardym.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Roger Federer
W trwającej od 1998 roku zawodowej karierze Roger Federer w głównym cyklu mierzył się z 321 rywalami. W poniedziałek, w 1395. meczu na poziomie ATP World Tour, trafił na 322. przeciwnika na swojej drodze. W pojedynku III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells Szwajcar skonfrontował swe siły z Filipem Krajinoviciem.

Początek spotkania stał pod znakiem niewymuszonych błędów i kłopotów z serwisem. Obaj sprawiali wrażenie nerwowych i nie potrafili uchwycić właściwego rytmu. Federer już w drugim gemie uzyskał przełamanie i objął prowadzenie 2:0, lecz natychmiast stracił przewagę. Krajinović zdołał wyrównać na 2:2, ale w tej partii na nic więcej nie było go stać. Szwajcar zdobył cztery gemy z rzędu, wygrał seta 6:2, wieńcząc rozgrywkę przepięknym forhendowym minięciem.

W drugiej odsłonie najwyżej rozstawiony Federer, choć prezentował się o wiele poniżej swojego optymalnego poziomu, przejął kontrolę nad wydarzeniami na placu gry. Dominacja była tak duża, że zanotował serię 17 wygranych kolejnych punktów. Kluczowy był fakt, że Helwet ustabilizował serwis, podczas gdy Krajinović ciągle miał ogromne kłopoty z podaniem. Po szybkim przełamaniu tenisista z Bazylei wyszedł na 3:0, a przy stanie 4:1 wywalczył kolejnego breaka, by po chwili zakończyć mecz.

Pojedynek trwał 58 minut. W tym czasie Federer zaserwował sześć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z ośmiu break pointów, posłał 24 zagrania kończące, popełnił dziesięć niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 62 punkty, o 31 więcej od rywala. Krajinoviciowi natomiast zapisano sześć uderzeń kończących i 17 pomyłek własnych.

Tym samym Federer wciąż pozostaje bez porażki w 2018 roku. Był to jego 14. oficjalny mecz w obecnym sezonie i 14. wygrany. Zwyciężając, przybliżył się także do utrzymania pozycji lidera rankingu ATP. Aby po turnieju w Indian Wells pozostać na szczycie w klasyfikacji singlistów, musi dotrzeć co najmniej do półfinału.

W 1/8 finału, w środę, przeciwnikiem Federera będzie Jeremy Chardy. Z Francuzem rywalizował dotychczas czterokrotnie i trzykrotnie wygrywał. Na kortach twardych grali dwa razy i oba mecze wygrał Szwajcar. Chardy w poniedziałek pokonał 7:5, 4:6, 6:1 rodaka, rozstawionego z numerem 20. Adriana Mannarino.