WTA Stuttgart: Karolina Pliskova w półfinale po nocnej bitwie. Awans Anett Kontaveit po maratonie

Czeszka Karolina Pliskova pokonała Łotyszkę Jelenę Ostapenko i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego w Stuttgarcie.

Karolina Pliskova Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
W piątek dwa wieczorne ćwierćfinały w Stuttgarcie były bardzo zacięte. Karolina Pliskova (WTA 6) i Jelena Ostapenko (WTA 5) wyszły na kort przed godz. 22, a mecz zakończył się już po północy. Czeszka zwyciężyła 5:7, 7:5, 6:4 po dwóch godzinach i 18 minutach. W pierwszym secie finalistka US Open 2016 z 0:3 wyrównała na 3:3, ale końcówka należała do Łotyszki. W drugiej partii Pliskova od 4:5 zdobyła trzy gemy, a w decydującej odsłonie wyszła na 4:2 i nie oddała przewagi. Przy 5:7, 7:5, 5:4 odparła trzy break pointy i spotkanie zakończyła wykorzystując drugą piłkę meczową.

W całym meczu Czeszka zaserwowała 14 asów, dwa razy więcej od Łotyszki. Pliskova cztery razy straciła podanie, a sama wykorzystała pięć z 12 break pointów. Naliczono jej 28 kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Ostapenko miała 50 piłek wygranych bezpośrednio i 37 pomyłek. Pliskova podwyższyła na 3-1 bilans meczów z mistrzynią Rolanda Garrosa 2017.

Anett Kontaveit (WTA 31) zwyciężyła 7:5, 6:7(6), 6:4 Anastazję Pawluczenkową (WTA 27). W trwającym dwie godziny i 55 minut meczu było 14 przełamań, z czego osiem dla Estonki. Tenisistka z Tallinna posłała 45 kończących uderzeń i popełniła 34 niewymuszone błędy. Rosjance naliczono 40 piłek wygranych bezpośrednio i 43 pomyłki.

Kontaveit awansowała do pierwszego półfinału od lipca ubiegłego roku. Wówczas w Gstaad dopiero w finale przegrała z Kiki Bertens. W ubiegłym sezonie Estonka po raz pierwszy wystąpiła w Stuttgarcie. Jako kwalifikantka doszła do ćwierćfinału pokonując po drodze Garbine Muguruzę. Pliskova w półfinale imprezy zagra po raz pierwszy. W dwóch poprzednich sezonach odpadła w ćwierćfinale, przegrywając odpowiednio z Agnieszką Radwańską i Laurą Siegemund.

W sobotę Pliskova i Kontaveit zmierzą się o finał. Będzie to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)